Mobil.sk Mobil.sk

Internetový prehliadač Firefox oslávil 15. narodeniny
zdroj: zdroj: Mozilla

Internetový prehliadač Firefox oslávil 15. narodeniny

Aj keď v súčasnosti používate na prehliadanie internetu Google Chrome alebo Microsoft Edge Browser, určite ste už o prehliadači Firefox počuli. Ten pred pár dňami oslávil 15. narodeniny.

15 rokov je v softvérovom merítku veľmi dlhá doba. Za takéto dlhé obdobie sa môže stať, že nejaký softvérový produkt, ktorý je veľmi obľúbený medzi používateľmi, doslova zmizne z povrchu zemského. Našťastie, toto nie je príbeh prehliadača Firefox. Ten je tu s nami už 15. rokov.

Firefox 1.0 od spoločnosti Mozilla sa na trhu objavil 9. novembra 2004 a prvé verejné verzie niesli označenie Phoenix. Na našich počítačoch boli vtedy nainštalované operačné systémy Windows XP, Windows Millenium a poniektorí ešte stále používali Windows 98. Hudbu sme si prehrávali na Winampe a komunikovali cez ICQ.

História Firefoxu však siaha ďalej do minulosti. Išlo totiž o open source duchovného nástupcu prehliadača Netscape Navigator, ktorého korene siahajú až do roku 1994. Firefox bol v čase svojho uvedenia prelomový. Prinášal záložky, témy, rozšírenia, blokovanie vyskakovacích okien a mnoho iných funkcií, o ktorých mohol konkurenčný (a masívne rozšírený) Internet Explorer 6 od spoločnosti Microsoft Iba snívať.

Hoci mu kedysi patrilo zhruba 30 % trhu, postupne sa objavil projekt Goole Chrome, ktorý mu zobral vietor z plachiet a dnes Chrome svetu prehliadačov absolútne dominuje. Firefox si udržiava 10 percentný podiel a jeho udržaniu veľmi pomohla najmä aktualizácia funkcií a vzhľadu v rámci projektu Project Quantum. Veľké časti jeho enginu boli vtedy prepísané do superrýchleho programovacieho jazyka Rust, čo sa odrazilo aj na jeho výkone.

Momentálne je Firefox dostupný na všetkých populárnych oepračných systémoch, vrátane tých mobilných. Pokiaľ by ste si ho chceli vyskúšať na smartfóne, pre operačný systém Android kliknite na tento odkaz a pre operačný systém iOS kliknite sem. Dostupná je aj jeho verzia pre bezpečné súkromné prehliadanie s názvom Firefox Focus (stiahnuť pre Android, stiahnuť pre iOS).

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Fun rádio