MOBIL.sk MOBIL.sk

Influenceri vnímajú skrývanie lajkov na Instagrame pozitívne, majú vraj menej stresu
zdroj: geralt / Pixabay

Influenceri vnímajú skrývanie lajkov na Instagrame pozitívne, majú vraj menej stresu

Instagram sa pár mesiacov dozadu rozhodol, že bude skrývať lajky na príspevkoch, aby tak napomohol duševnej rovnováhe svojich používateľov. Influenceri túto zmenu vnímajú prevažne pozitívne.

Sociálna sieť Instagram dlhodobo vnímala, že jej používatelia majú sklon k porovnávaniu úspechu svojich príspevkov u ľudí s inými používateľmi, čo mohlo vyvolávať u menej úspešných influencerov a používateľov (z hľadiska počtu lajkov) pocity úzkosti a depresie. Tento efekt obľúbených lajkov už potvrdili aj viaceré štúdie, o ktorých sme v minulosti informovali.

Jedinou negatívnou stránkou veci tak mohol byť fakt, že sila tých úspešnejších Influencerov nebude bez viditeľných lajkov taká zrejmá a oni by mohli prichádzať o klientov. Instagram teda začal túto zmenu testovať v rôznych štátoch sveta. Zatiaľ Doteraz posledným miestom pre testovanie (po Austrálii) je Amerika, kde Instagram vybraným používateľom túto funkčnú novinku zaviedol.

Namiesto klasického počtu lajkov v tvare "páči sa to používateľovi XY a XY ďalším" pod príspevkom sa tak týmto jednotlivcom zobrazuje už iba "páči sa to používateľovi XY a ďalším". Web BuzzFeed News sa na reakcie opýtal influencerov z Austrálie, kde sa príspevky bez počtu lajkov testujú už od leta. Tí vnímajú túto zmenu prevažne pozitívne.

Georgia McDermott (@georgeats) má profil so 156 tisíckami sledovateľov zameraný na FODMAP stravovanie. Naprv si myslela, že táto zmena ju zasiahne negatívne, ale po zacedení bola príjemne prekvapená. Začala postovať menej, pretože pociťovala menej tlaku. Trávi na Instagrame trochu menej času a všeobecne mala táto zmena pozitívny vplyv na jej psychiku.

Ďalšou influencerkou je Sarah Jane Wardle (@faceofsjw) vidí zmenu tiež pozitívne. Vraj príspevky zverejňuje s väčším sebavedomím a kľudom, pretože prestala porovnávať svoje fotografie s fotografiami tých najúspešnejších. Populárny austrálsky tvorca meme obrázkov a videí so 730 tisíc sledovateľmi, účet @browncardigan, si všimol, že skrývanie lajkov odstránilo konkurenčný tlak. Podobne odpovedalo aj niekoľko ďalších jednotlivcov.

Influenceri si stále môžu počet lajkov pozrieť u seba na profile a zdokumentovať ich pre prípadných klientov. Influencerka Izzy Smith (@izzysmith) uviedla, že počet lajkov pri jednotlivých príspevkoch sa jej zvýšil od času, keď sú lajky schovávané. Hovorí, že aj bežná fotka, ktorá nie je ničím výnimočná má zrazu viac lajkov. Stále je však veľa influencerov, ktorí tvrdia, že u nich žiadna výrazná zmena nenastala.

Instagram je pri zavádzaní tejto novinky opatrný, pretože jej urýchlené zavedenie bez dôkladného testovania by sa spoločnosti mohlo vypomstiť v podobe nižších tržieb. A tie chcú predsa skôr zvyšovať. Pre samotných používateľov je však takéto riešenie vo všeobecnosti evidentne lepšie. Ich sledovatelia sa totiž konečne môžu sústrediť na samotný obsah a jeho kvalitu. Tvorcovia obsahu zas môžu svoju energiu míňať na vymýšľanie originálnych príspevkov, namiesto neustáleho porovnávania sa s inými influencermi.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio