Mobil.sk Mobil.sk

Steve Wozniak a ďalší ľudia obviňujú Apple Card z toho, že je sexistická!
zdroj: apple.com

Steve Wozniak a ďalší ľudia obviňujú Apple Card z toho, že je sexistická!

Apple má na krku novú kauzu v súvislosti s ich kreditnou kartou Apple Card. Americký finančný regulátor začal vyšetrovať investičnú banku Goldman Sachs, ktorá kartu pre Apple vyrába z podozrenia, že mužom dovolí čerpať výrazne viac finančných prostriedkov ako ženám.

Na kreditnú kartu spoločnosti Apple sa v posledných dňoch sťažovalo viac ľudí. Začalo to podnikateľom Davidom Heinemeir Hanssonom, ktorý si všimol, že mu jeho Apple Card ponúkla 20 násobne väčší kredit ako jeho manželke. A to aj napriek tomu, že mala lepšie kreditné skóre, čiže teoreticky by mala mať vyšší kredit ona.

Následne sa k téme vyjadril aj spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak na svojom Twitteri: „To isté sa stalo aj mne. Nemáme rozdielne bankové účty, kreditné karty ani aktíva iného druhu. Na ostatných kartách máme rovnaké maximálne limity vrátane AmEx Centurion card. Avšak, v Apple Card mám 10x vyšší.“

zdroj: @stevewoz | twitter.com

David Hansson z tejto diskriminácie neobviňuje predstaviteľov spoločností Apple ani Goldman Sachs. Banky čoraz častejšie využívajú technológie strojového učenia na nastavovanie limitov u jednotlivých klientov. A vyzerá to tak, že algoritmus, ktorý bol použitý v Apple Card je z nejakého dôvodu sexistický.

„Apple Card je sexistický program,“ píše David Hansson v svojom Tweete. „Nezáleží na tom, akí sú jednotlivci v Apple, záleží na tom, či ALGORITMUS, do ktorého vložili svoju vieru, taký je. A to, čo robí, je diskriminácia.“

zdroj: apple.com

Oddelenie finančných služieb v New Yorku preto začalo vyšetrovanie spoločnosti Goldman Sachs, ktorý za Apple Card stojí. Oddelenie sa vyjadrilo, že akákoľvek diskriminácia, vedomá či nevedomá, porušuje právo a spravia všetko preto, aby bolo so všetkými spotrebiteľmi zaobchádzané rovnako. Na druhej strane, banka Goldman Sachs vylučuje, že by pri nastavovaní limitov brali do úvahy faktory ako pohlavie, rasa, vek, sexuálna orientácia či iné veci, ktoré zákon zakazuje.

Spoločnosť Apple spustila svoju vlastnú kartu Apple Card v auguste 2019. Pri vývoji spolupracovali s finančnou firmou Goldman Sachs. Je navrhnutá na využívanie s platobnou službou Apple Pay na zariadeniach ako iPhone, iPad, Apple Watch alebo Mac. Na Slovensku ale zatiaľ nie je dostupná.

zdroj: bbc.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio