MOBIL.sk MOBIL.sk

Adobe má umelú inteligenciu, ktorá zistí, či bola vaša tvár na fotke upravená
zdroj: Adobe

Adobe má umelú inteligenciu, ktorá zistí, či bola vaša tvár na fotke upravená

Adobe patrí medzi spoločnosti, ktoré radi pracujú s umelou inteligenciou a dokonca ju začína pridávať aj do svojich produktov. Jednou z čerstvo predstavených funkcií, ktorá je zatiaľ len v štádiu experimentu, je nástroj s názvom „About Face.“

Úprava fotografií je dnes jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Nástroje sa postupne stávajú dostupnejšie a vďaka tomu dokáže vytvoriť dôveryhodnú „fake“ fotografiu aj laik. Aj keď na jednej strane to otvára zaujímavé možnosti, môže to predstavovať určité nebezpečenstvo – napríklad pri šírení fake news. Aj preto sa popredné spoločnosti pracujúce s umelou inteligenciou snažia vyvíjať nástroje na ich odhalenie. 

Jednou z nich je funkcia About Face od Adobe. Tá s pomocou umelej inteligencie analyzuje fotografiu, na ktorej je odfotená osoba. Následne rozhodne, s akou pravdepodobnosťou bola tvár upravovaná vo Photoshope alebo inom grafickom nástroji. 

zdroj: Adobe

Nástroj vám dokáže tiež povedať, ktoré časti tváre boli s najväčšou pravdepodobnosťou upravované. Využíva na to tepelnú mapu jednotlivých oblastí. Minimálne na základe ilustračných fotografií môžeme odhadnúť, že sa špeciálne zameriava na úpravy spravené nástrojom liquify vo Photoshope. Pomocou neho môžete rozťahovať, splošťovať či presúvať pixely. To sa často využíva napríklad na „sploštenie“ tváre, zmenšenie nosa či iné kozmetické úpravy.

Navyše, nástroj sa môže pokúsiť vrátiť tieto zmeny späť a ukázať vám, ako mohol vyzerať obrázok pôvodne. Instagramové modelky, ktoré sa na svojich sociálnych sieťach radi „skrášľujú“ sa tak pomaly môžu začať obávať, že ich budeme môcť odhaliť.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio