Mobil.sk Mobil.sk

Facebook chce bojovať proti falošným profilom prostredníctvom video selfie
zdroj: Pixabay.com

Facebook chce bojovať proti falošným profilom prostredníctvom video selfie

Falošné profily sú v dnešnej dobe veľkým problémom. Spôsobujú ťažkosti jednotlivcom aj celým skupinám ľudí. Facebook sa preto rozhodol proti nim bojovať.

Facebook kedysi slúžil najmä na komunikáciu s najbližšími, no dnes je z neho obrovská mašina pre zdieľanie obsahu, nakupovanie, sledovanie videí, zoznamovanie sa alebo zarábanie peňazí.

Ako to už zo zásady býva, akonáhle akákoľvek služba alebo spoločnosť nadobudne istý rozmer, býva oveľa ťažšie bojovať proti tým, ktorý sa jej funkcie snažia využiť vo svoj prospech na úkor iných. Reč je o ľuďoch zakladajúcich rôzne falošné profily, kde chcú buď ťažiť z niekoho mena alebo chcú jednoducho niekoho poškodiť tým, že sa za neho vydávajú. Do tejto kategórie spadajú aj falošné profily slúžiace na umelé navyšovanie počtu fanúšikov.

Social-Media-Facebook-Hand-3198088.jpg
maxpixel.net

Preto sa sociálna sieť Facebook rozhodla, že proti takýmto ľu'dom zasiahne novou verifikačnou funkciou. Tá spočíva v overovaní pomocou tzv. Video selfie a spoločnosť ju v týchto dňoch už reálne testuje. Prišla na to výskumníčka Jane Manchun Wong, ktorá sa venuje zdrojovým kódom rôznych aplikácií a dokáže z nich vyčítať aj funkcie, ktoré autori aplikácií už pripravujú, ale pred zrakom bežných používateľov sú ešte ukryté.

Jane na svojom twitterovom účte zverejnila príspevok s animáciou, ktorá inštruuje ľudí, aby si vytvorili krátke selfie video, kde ukážu svoju tvár z rôznych uhlov, aby sa Facebook presvedčil, že ste reálna osoba, za ktorú sa vydávate. Z dostupných informácií zatiaľ nie je presne zrejmé, či funkcia presne identifikuje tvár osoby alebo len potvrdí, že ide o živého človeka s skutočnou identitou.

Správa pripojená k tejto funkcii však hovorí o tom, že vaše video s tvárou bude zo serverov vymazané do 30 dní po tom, ako vás Facebook identifikuje. Len v prvej polovici tohto roka pritom Facebook odstránil viac než dve miliardy falošných profilov a kritici sa nazdávajú, že tento problém môže byť ešte väčší.

Pokiaľ by táto overovacia funkcia používala rozpoznávanie tváre, jej existenxia by mohla byť mierne kontroverzná. Facebook by totiž disponoval ďalšou veľmi osobnou informáciou. V mibulosti bola sociálna sieť už kritizovná za funkciu, ktorá dokázala na fotke automaticky identifikovať a označiť človeka. Facebook preto urobil zmenu a ľudia tak môžu toto označovanie v nastaveniach vypnúť. Na viac informácií si budeme musieť počkať do oficiálneho ohlásenia funkcie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Fun rádio