MOBIL.sk MOBIL.sk

Čínski hackeri dokážu odomknúť smartfón použitím odtlačku, ktorý zanecháte na pohári s vodou
zdroj: af.mil

Čínski hackeri dokážu odomknúť smartfón použitím odtlačku, ktorý zanecháte na pohári s vodou

Výrobcovia mobilných telefónov sa už roku snažia nájsť dokonalý biometrický systém na dokonalú ochranu našich osobných dát v mobiloch. Každý však má svoje chyby.

Ak vlastníte moderný smartfón, tak v ňom máte určite aspoň jednu biometrickú funkciu, ktorá zabezpečuje obsah vášho zariadenia. Najprv šlo o odtlačky prstov, neskôr sa pridalo rozpoznávanie tváre a najnovším trendom sú čítačky odltačkov prstov zabudované do displeja.Lenže napriek tomu, že výrobcovia deklarujú stále bezpečnejšie biometrické technológie, každá z nich má svoju Achillovu pätu. Poukázali na to čínski hackeri pri jednej zo svojich akcií, kde na pódiu predviedli, ako ľahko sa dá oklamať čítačka odtlačkov prstov.

Počas prednášky na pódiu boli schopní odomknúť tri mobilné telefóny a dve prezenčné zariadenia, ktoré pracujú s odlačkami prstov. Metóda pre oklamanie tejto biometrickej funkcie pritom vôbec nie je zložitá. Stačil im k tomu pohár s vodou, ktorý predtým vzala do rúk cieľová osoba.Subjekt chytil do rúk pohár a hackeri následne prostredníctvom smartfónu odfotili stopu po odtlačku prsta, ktorú dotyčný zanechal na povrchu pohára. Následne túto fotografiu odtlačku nahrali do špciálnej aplikácie, ktorá dokáže takúto fotografiu oskenovať a vytvoriť klon odtlačku so správnymi proporciami.

odtlacky prstov citacka
pxhere.com

Hackeri si však niektoré časti tohto proscesu nechali iba pre seba a na samotnom pódiu ich nedemonštrovali. Nie sú napríklad známe algoritmy, vďaka ktorým aplikácia z fotky vytvorí odtlačok, ani spôsob, akým z tohto skenu vytvoria fyzický 3D odtlačok, ktorý môžu priložiť na čítačku odtlačkov prstov. Paranoidnejších jedincov zrejme veľmi neupokojí ani fakt, že každý s použitých smartfónov mal inú tehcnológiu snímania odtlačkov prstov. Išlo o klasický kapacitný senzor (Google Pixel 3), optický senzor zabudovaný v displeji (OnePlus 7T) a tiež ultrazvukový senzor pod displejom (Samsung Galaxy S10).

Samsungy radu Galaxy S10 mali, mimochdom, nedávno so svojou čítačkou odtlačkov prstov problém, ktorý priznala aj sama spoločnosť. Smartfóny sa rôznym postupom dali odomknúť aj bez správneho odtlačku prsta. Spoločnosť však túto chybu už vyriešila aktualizáciou. V minulosti sa s niečím podobným potýkala aj Nokia 9 PureView, ktorú ste pre zmenu dokázali odomknúť napríklad aj priložením balíčka žuvačiek.

Čínska skupina hackerov hovorí, že aplikáciu, ktorá dokáže váš odtlačok prsta na pohári opäť premeniť na funkčný kľúč, vyvíjali celé mesiace. Používateľom odporúčajú, aby jednoducho utierali svoje odtlačky prstov zo všetkého čoho sa dotknú alebo nosili nonstop rukavice. Podľa nás je čiastočným východiskom používanie starého dobrého (a najmä osvedčeného) hesla, ktoré nosíte iba vo svojej hlave, a tú vám nikto okopírovať nemôže. Zatiaľ.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio