MOBIL.sk MOBIL.sk

Zamestnania, v ktorých ľudí nahradia roboty v horizonte 10 rokov. Je medzi nimi aj to vaše?
zdroj: publicdomainpictures.com

Zamestnania, v ktorých ľudí nahradia roboty v horizonte 10 rokov. Je medzi nimi aj to vaše?

Ak plánujete v budúcnosti vykonávať jedno z nasledujúcich povolaní, mali by ste si to rozmyslieť. Konkurencia bude veľka a neľudská. Do fachu sa ľuďom začínajú miešať roboty.

1. Zákaznícke služby a telemarketing

Umelá inteligencia urazila kus cesty a dnes sa začínajú objavovať prvé výsledky. IT firmy zavádzajú do komunikácie tzv. botov, umelú inteligenciu, ktorá sa časom učí a dokáže komunikovať a riešiť veci na základe písomného zadania. Už to nie je len o chápaní jednotlivých slov, ale celého kontextu. Najlepším príkladom sú asistenti v smartfónoch, ktorí dokážu prekvapivo dobre spĺňať požiadavky ľudí. A s týmito algoritmami a dátami dostupnými online nebude pre boty vôbec zložité plniť požiadavky klientov alebo navrhovať im produkty na predaj.

2. Poštári

kimhyeri / pixabay.com

Aj keď si bežný človek myslí, že to nie je také horúce, s rastom obľúbenosti mailovej komunikácie, elektronických faktúr a platieb a najnovšie aj doručovaním zásielok za pomoci dronov, bude dopyt po ľuďoch pracujúcich pre poštu a zásielkové služby klesať. Roboty totiž dokážu doručovať, triediť, príjmať zásielky a mnoho iného.

3. Pokladníci

Už ste niekedy vyskúšali bezobslužnú pokladňu? Je to pohodlné a ak prídete na systém, tak aj veľmi rýchle. Na ploche 2-3 štandardných pokladní s radom do nekonečna sa zmestí oveľa viac pokladní bez obsluhy, takže pri tomto type robo-obsluhy odsýpa všetko akosi rýchlejšie. Akonáhle si na to ľudia zvyknú, reťazce nebudú mať dôvod platiť ľudí, ktorí robia chyby, potrebujú prestavky atď.

Spoločnosť KEEN už pre výrobu svojich topánok roboty nasadila

zdroj: youtube.com

4. Šoféri

Driving_Google_Self-Driving_Car (1)
wikimedia.org

Aj keď sa zdá, že autopiloti v autách a samoriediace autá sú veľmi nedokonalé, opak je pravdou. Ide o veľmi zložitý proces a teda to chvíľu trvá, ale svet technológií napreduje. Veď pred 10 rokmi sme používali Nokiu 6500 alebo Sony Ericsson K850i. Raz sa podarí systém šoférovania zdokonaliť tak, že šoféri, taxikári a šoféri nákladných áut si budú musieť hľadať robotu inde.

5. Chirurgovia

Aj tu platí to, čo pri iných zamestnaniach. Človek skrátka nie je stroj a občas sa sekne alebo si potrebuje zdriemnuť. To je v pri práci akou je chirurgia veľmi nežiadúce, pretože aj malá chyba môže mať pre život operovaného človeka veľké následky. Podľa online magazínu Scienece Alert autonómne roboty dizajnované pre takéto účely už dokázali prekonať výkon človeka. Momentálne sú nasadzované roboty pre operácie nápravy zraku alebo operácie na výmenu kĺbov a tieto technológie už majú za sebou viac ako 3 milióny úspešných zákrokov po celom svete.

6. Pracovníci v továrni

Tomuto typu zamestnania zvoní umieráčik asi najsilnejšie. Už dnes totiž obrovské spoločnosti ako Apple, Samsung alebo Foxconn nahradili vo svojich továrňach robotmi viac ako 60 tisíc ľudí a nebude žiadnym prekvapením, ak do desiatich rokov práve tento typ zamestnania zanikne úplne.

7. Farmári

Perusona1004 / pixabay.com

Aj keď je ťažko predstaviteľné, že farmári ako profesia raz prestanú existovať, aj tu sa nad hlavami zamestnancov sťahujú mračná. V Japonsku sa pripravuje spustenie zeleninovej továrne (viem, znie to strašne) spoločnosti Spread Co.'s, v ktorej budú roboty pestovať šalát. Dokážu ho zasiať, starať sa oň a zozbierať úrobu a to bez akejkoľvek únavy. Prevádzkovanie takejto továrne potom potrebuje len minimálny zásah človeka. A pokiaľ bude projekt úspešný, určite sa nájde plno firiem po celom svete, ktoré budú chcieť vyrábať viac za menšie náklady.

A to je pre dnešok všetko. Ak vás napadne ešte nejaké zamestnanie, o ktorom si myslíte, že s príchodom strojov zanikne, nezabudnite ho spomenúť v komentároch na našej facebookovej stránke.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio