MOBIL.sk MOBIL.sk

Trh s mobilnými telefónmi konečne ožil, tvrdí analýza
zdroj: pxhere.com

Trh s mobilnými telefónmi konečne ožil, tvrdí analýza

Trh s mobilnými telefónmi po rokoch opäť zaznamenal rast.

Mobilné telefóny. Sú tu s nami už desiatky rokov a za tú dobu sa stihli evolučne zmeniť na nepoznanie. Stali sa našou každodennou potrebou, pretože už dávno nespĺňajú iba funckiu komunikátora. Počuvame cez ne hudbu, vytvárame obsah, fotografujeme či nahrávame videá a hudbu. Používame ich na čítanie správ, zdieľanie súborov a mnoho iných vecí.

Rok čo rok nám výrobcovia prinášali stále lepšie zariadenia a ich výkon sa už stihol vyrovnať klasickým počítačom. Lenže s týmto rozmachom pred pár rokmi prišiel aj jeden problém. Smartfóny narazili na svoje technické limity. Displeje sa už nedajú urobiť väčšie, jemnejšie rozlíšenie stráca význam, fotoaparáty majú problém sa zlepšovať, pretože ich obmedzuje hrúbka zariadení. No a hodili by sa aj väčšie batérie, ale do tak malého prietoru so súčasnými technológiami jednoducho nenapcháte väčšiu kapacitu.

galaxy-note10_highlights_spen_handwriting_l.jpg
samsung.com

V posledných rokoch sa teda zdalo, že výrobcovia akoby stratili dych a predstavovali nám zakaždým iba mierne vylepšené modely z minulého roka. Zároveň nesmierne stúpla aj cena nových smartfónov. Kým v minulosti ste za 600 až 800 eur kúpili ten najlepší model, dnes zaň zaplatíte aj raz takú sumu. Ľudia teda nemali potrebu kupovať nové zariadenia každý rok, pretože toho až toľko nového neprinášali. Lenže situácia sa pohla dopredu.

Po dvoch rokoch neustáleho poklesu predajov zaznamenali mobilné telefóny opäť raz medziročný nárast. V 3. štvrťroku roka 2018 sa predalo celkovo 359,8 milióna smartfńov, kým 3. štvrťrok roka súčasného si vyslúžil vysvedčenie s počtom 366,3 milióna predaných smartfónov. Linda Sui, riaditeľka spoločnosti Strategy Analytics, ktorá sa zaoberá práve anlýzou trhov, tento rast pripisuje nastupujúcim sieťam 5. generácie a tiež faktu, že ceny mobilov majú opäť mierne klesajúcu tendenciu.

V minulom štvrťroku rástol najmä Samsung a prekvapivo aj spoločnosť Huawei. Tá po problémoch s americkou administratívou žne úspechy najmä na domácom čínskom trhu. Spoločnosť Samsung zabodovala najmä radom Galaxy Note10, ktorý prišiel tentoraz hneď s niekoľkými modelmi. Spoločnosti Apple sa predaje, naopak, prepadli o 3 percentá. Aj túto vec sa však firme zrejme podarí zvrátiť znížením ceny iPhonu 11, ktorý ide na dračku a predstavením lacnejšieho iPhonu vychádzajúceho z iPhonu 8. Ten má prísť začiatkom budúceho roka.

Spoločnosti Xiaomi sa darí najmä v Indii a Číne a výrobca Oppo sa snaží okrem čínskeho trhu v poslednej dobe zaujať aj západnú Európu. Môže ísť len o náhodný jednorázový nárast, preto bude potrebné sledovať aj to, ako dopadnú globálne predaje smartfónov v poslednom štvrťroku 2019.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio