MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo je nový Bluetooth verzie 5.0 lepší než tie predošlé?
zdroj: MOBIL.sk

Prečo je nový Bluetooth verzie 5.0 lepší než tie predošlé?

Podľa Bluetooth Special Interest Group (SIG), ktorá dohliada na vývoj a licencovanie technológie Bluetooth, sa do roku 2020 očakáva, že bude do sveta vyexpedovaných 13,9 miliardy zariadení podporujúcich túto technológiu.

Počas uplnulých 2 dekád si tak práve vďaka Bluetooth môžeme užívať život bez káblov. V decembri 2016 skupina SIG predstavila svetu Bluetooth vo verzii 5.0, ktorá má rozšíriť možnosti momentálne najviac používanej verzie 4.2. Čo ale v pri reálnom používaní očakávať od tejto aktualizácie?

Silnejší signál a väčší dosah

Bluetooth 5.0 zväčšuje dosah poslednej štvorkovej verzie až 4 krát. To znamená, že z 50 m v exteriéri je teraz 200 m a vo vnútri sa dosah signálu z 10 metrov na 40. Už sa vám teda nestane, že hudba z vášho reproduktora prestane hrať, ak s mobilom opustíte miestnosť. Aj kvalita signálu by mala byť na tom podstatne lepšie. A ďalšou skvelou správou je, že pri všetkých týchto nadobudnitých bluetooth susper schopnostiach bude Bluetooh 5.0 menej žmýkať vašu batériu.

Rýchlosť a širšie pásmo

V dobrých správach sa pokračuje. Kým "štvorková" Bluetooth technológia dokázala prenášať dáta rýchlosťou 1 Mbps, Bluetooth 5.0 túto hodnotu zdvojnásobí. To znamená rýchlejšie reakcie vašich smart hodiniek, kam sa informácie z mobilu dostanú rýchlejšie. A rýchlejší prenos znamená menej aktívneho času a tým pádom opäť menej spotrebovanej energie.

Kompatibilita a dostupnosť

A do tretice ďalšia dobrá správa. Pokiaľ ste majiteľom zariadenia s Bluetooh verzie 4.2, 4.1 alebo 4.0, môžete spávať pokojne. Vaša myš, klávesnica alebo smart náramok budú kompatibilné aj v prípade, že si kúpite mobil s Bluetooth 5.0. Prvé zariadenie na trhu s touto verziou boli Samsung Galaxy S8 a S8+ a mnohé ďalšie prídu v roku 2018.

So slzou v oku tak spomínam na prvý ročník na strednej škole, kde Bluetooth mali len králi. My ostatní sme si museli vystačiť s infraportom. A na prenášanie malého vtipného obrázka (vtedy ešte nikto netušil, že sa to bude volať Meme) ste potrebovali minútku alebo dve. Nuž budúcnosť je, zdá sa, svetlejšia.

Najnovšie z kategórie: Smart

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio