Mobil.sk Mobil.sk

Instagram sa chystá zakázať tento kontroverzný typ obsahu!
zdroj: Pixabay.com

Instagram sa chystá zakázať tento kontroverzný typ obsahu!

Sociálna sieť Instagram sa rozhodla, že zo sociálnej siete odstráni niektoré jej bežné súčasti. Jedná sa o filtre a rôzny obsah.

Spoločnosť Spark AR, platforma pre rozšírenú realitu, ktorá vytvára tieto filtre, vydala toto vyhlásenie na svojom facebookovom profile. Spoločnosť tak urobila po tom, čo prehodnotila dopat takýchto filtrov na ľudskú psychiku.

Spoločnosť začala postupne odstraňovať všetky filtre spojené s plastickými operáciami z galérie efektov Instagramu. Spoločnosť potrebuje čas na to, aby vyriešila problém s pravidlami ohľadom používania týchto filtrov. Mladších ľudí alebo ľudí, ktorí sú so svojím vzhľadom nespokojní totiž môžu zbytočne podňecovať k operáciám.

Ďalšie reštrikcie sa budú týkať obsahu. Instagram pred časom zakázal nahrávanie príspevkov, ktoré by mohli byť spájané so samovraždami. V roku 2017 sa totiž prihodil incident, keď si britská tínedžerka Molly Russel siahla na život po prezeraní si obrázkov s motívom samovrážd. Teraz sa rozhodol v "čistení obsahu pokračovať".

depression-1348941951aDC.jpg
publicdomainpictures.net

Teraz sa sociálna sieť rozhodla, že tento zákaz rozšíri aj na mem obrázky a kresby. "Už na Instagrame nebudeme povoľovať fiktívne zobrazovanie sebapoškodzovania alebo samovrážd, ako sú napríklad kresby alebo meme alebo obsah z filmov alebo komiksov, ktorý používa toto grafické zobrazovanie," uvádza Instagram na svojom blogu.

Sociálna sieť však chce ísť ešte ďalej. Vymazávať bude totiž aj obsah, ktorý priamo nezobrazuje sebapoškodzovanie alebo samovraždu, ale bude prítomný materiál, ktorý s týmito témami súvisí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spácha ročne samovraždu až 800 000 ľudí a  tejto príčine smrti patrí druhé miesto medzi osobami od 15 do 29 rokov. V spojených štátoch sa množstvo samovrážd za poslednú dekádu zvýšilo o 56 %.

Odborníci sa zhodujú, že keby sociálne siete obmedzovali takýto obsah a zároveň by sa prostredníctvom umelej inteligencie snažili vyhľadať osoby majúce sklony k takémuto konaniu, mohli by sa podariť tieto alarmujúce štatistiky zlepšiť.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Fun rádio