MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedcom sa podarilo vytvoriť rastlinu, ktorá fotí selfie. Pozrite si jej výtvory!
zdroj: ZSL London Zoo

Vedcom sa podarilo vytvoriť rastlinu, ktorá fotí selfie. Pozrite si jej výtvory!

Keby vám o selfie odfotenej rastlinou hovoril niekto pre pár rokmi, asi by ste pochybovali o jeho mentálnom zdraví. Dnes je to skutočnosť!

Vedci z londýnskej ZOO zaznamenali obrovský úspech v oblasti elektrotechniky. Podarilo sa im totiž zostrojiť fotoaparát, ktorého súčasťou je rastlina. Tá má v celom zariadení funkciu akéhosi palivového článku. Kým však batérie musíte dobíjať, rastlina dokáže fungovať v podstate nonstop.

selfie rastlina
ZSL London Zoo

Hlavným hrdinom v tomto pokuse je papraď, ktorá dostala meno Pete. Celý experiment sa začal pre niekoľkými mesiacmi, keď Peteovi vložili do tela mikrobiálne palivové články schopné využívať energiu vyprodukovanú baktériami rastliny. Tie boli následne pripojené na fotoaparát s extrémne nízkou spotrebou.

selfie rastlina
A takto vyzerajú niektoré selfie, ktoré zachytáva papraď menom Pete / ZSL London Zoo

Po čase začal Pete (alebo presnejšie povedané jeho energia) zhotovovať fotografie. V súčasnosti táto kyberpapraď zachytí fotografiu každých 20 sekúnd. Pete je tak schopný poháňať nízkoenergetické zariadenia ako kamery či rôzne senzory. Vedci by tak mohli v budúcnosti mohli monitorovať teplotu, tlak a mnohé iné dáta v rôznych ekosystémoch bez toho, aby boli závislí na solárnej energii. Rastliny by sa jednoducho stali novým zdrojom elektrickej energie pre človeka.

Fotografujúca papraď Pete sa v londýnskej ZSL London Zoo stala súčasťou exhibície Rainforest Life (život v pralese) a zvedavci si jeho fotografické schopnosti môžu pozrieť naživo do konca otkóbra.

zdroj: zsl.org

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio