MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagram má nový, agresívnejší spôsob na boj proti falošným správam
zdroj: newsroom.fb.com

Instagram má nový, agresívnejší spôsob na boj proti falošným správam

Falošné správy sú v dnešnej dobe internetu a sociálnych sietí vážnym problémom. Nepodložené, nenávistné či poplašné informácie sa vďaka užívateľom šíria obrovskou rýchlosťou a veľké spoločnosti sa proti nim snažia bojovať.

Najväčším zdrojom a šíriteľom falošných správ je sociálna sieť Facebook. Jej kontrolóri pristupujú k dezinformáciám prísne a snažia sa ich regulovať. O niečo voľnejšie to ale doteraz bolo na Instagrame, ktorý bol pri kontrole menej agresívny a tým pádom sa tu nepravdivé informácie šírili jednoduchšie. Spravodajský výbor senátu v USA zverejnil pred dvoma týždňami správu, v ktorej sa zaoberá zasahovaním do amerických volieb prezidenta v roku 2016. Instagram bol podľa nich najefektívnejší nástroj na šírenie dezinformácií.

Facebook sa preto rozhodol túto sociálnu sieť proti falošným správam lepšie obrániť. Chce ich brať serióznejšie, o čom svedčí aj nová funkcia na ich odhalenie. Instagram dostane špeciálne štítky, ktoré budú upozorňovať na dezinformácie a zakryjú fotografiu či video s falošným obsahom. Užívateľov tak upozorní na to, že obsah, ktorý vidia, bol kontrolórmi ohodnotený ako nepravdivý. Ťuknutím na tlačidlo môžu tento obsah zobraziť, ale budú vedieť, že s ním niečo nie je v poriadku. 

zdroj: newsroom.fb.com

Instagram teda nebude nepravdivé správy mazať, ale dostatočne jasne užívateľom ukáže, že by im nemali veriť. Vďaka tomu by sa mohlo obmedziť ich virálne šírenie. Navyše, aplikácia bude varovať užívateľov, ak by chceli pridať obsah, ktorý bol v minulosti označený ako nepravdivý. Pokiaľ by ho aj tak chceli zverejniť, ich sledovateľom sa zobrazí so štítkom „nepravdivá informácia.“

zdroj: newsroom.fb.com

Spoločnosť tiež pracuje na spôsobe, akým by dokázali dezinformácie rýchlejšie odhaľovať. Kvalitný reporting a kontrola faktov si totiž vyžaduje čas. V niektorých krajinách napríklad dočasne znížia distribúciu príspevku, ak zachytia signály, že časť obsahu môže byť nepravdivá. Následne sa dostane do rúk kontrolórom faktov a pokiaľ ho vyhodnotia ako bezproblémový, distribúcia k sledovateľom sa opäť obnoví.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio