MOBIL.sk MOBIL.sk

Islamský štát sa snaží získať nových stúpencov na TikToku!
zdroj: wikipedia.org

Islamský štát sa snaží získať nových stúpencov na TikToku!

Militantná teroristická organizácia Islamský štát je známa tým, že na šírenie svojho posolstva využíva sociálne siete ako Facebook, YouTube či Twitter. Na internet pravidelne zverejňuje propagandistický obsah, ktorým sa snaží získať nových stúpencov a nahnať ostatným strach. Najnovšie sa začali zameriavať aj na čínsku sociálnu sieť TikTok.

Informoval o tom Wall Street Journal, ktorý objavil viacero propagandistických videí od tejto organizácie. Na jednom z nich boli napríklad natočení bojovníci ISIS so zbraňami a mŕtvymi telami, ktorí sa prechádzali po ulici. Ďalšie zas obsahovali skupinu žien, ktoré samé seba označovali za „džihádistické“ a „hrdé“ alebo skupinu bojovníkov spievajúcich hymny Islamského štátu. Videá spájalo to, že ich cieľom bol nábor nových stúpencov do rád skupiny.

Teroristi údajne využívajú aj efekty rozšírenej reality TikToku ako napríklad srdcia či hviezdy umiestnené v obsahu. Všetky videá, na ktoré novinári z Wall Street Journal poukázali, boli krátko na to odstránené. TikTok údajne zabanoval 24 účtov, ktoré boli s propagandistickým obsahom Islamského štátu spojené.

zdroj: wikipedia.org

Propaganda Islamského štátu na sociálnych sieťach je veľká téma. Spoločnosti ako Google alebo Facebook medzi sebou zdieľajú databázu známych teroristických záberov, vďaka čomu môžu byť rýchlejšie identifikovateľné a zmazané. Facebook v septembri oznámil, že odstránil celkovo 26 miliónov príspevkov súvisiacich s teroristickou propagandou za posledné dva roky.

Nevieme, aká silná je prítomnosť ISIS na TikToku. „TikTok ukázal, že dokáže a chce cenzurovať kontroverzné témy, ktoré stoja proti čínskej vláde,“ hovorí Imran Ahmed, riaditeľ Centra pre boj digitálnej nenávisti, pre BBC. „Je preto na mieste, aby sme očakávali, že dokáže rýchlo odstrániť aj teroristickú propagandu.“

TikTok využíva na odstraňovanie nevhodného obsahu vlastné algoritmy založené na umelej inteligencii spolu s tisíckami ľudských moderátorov. „Obsah propagujúci teroristické organizácie nemá na TikToku absolútne žiadne miesto,“ hovorí spoločnosť. „Akonáhle sú takéto účty identifikované, okamžite ich vrátane súvisiacich zariadení banujeme. Neustále vyvíjame silnejšie kontrolné mechanizmy, ktoré aktívne rozpoznávajú podozrivú aktivitu.“

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio