MOBIL.sk MOBIL.sk

Ktoré funkcie iOS mu používatelia Androidu môžu závidieť?
zdroj: pixabay.com

Ktoré funkcie iOS mu používatelia Androidu môžu závidieť?

Android z dielne Googlu je veľmi mocný operačný systém. Za tie roky sa toho naučil naozaj veľa a dnes nájdeme hneď niekoľko telefónov s týmto systémom, ktoré sú naozaj skvelé a všetko na nich šliape ako má. Ale aj tak existuje pár funkcií, ktoré by som ja a tiež ostatní jeho používatelia privítali a ktoré by ho urobili ešte lepším.

Nejde o to, aby sme teraz porovnávali systémy a hľadali víťaza. Každý systém má svoje plusy a mínusy a my si teraz niektoré z nich priblížime.

iMessage

Poviete si, načo? Veď máme správy, vider, whatsapp, fb messenger. To áno, ale teraz si predstavte, že by ste mali aplikáciu správ nainštalovanú na každom zariadení, či už je to mobil, tablet, počítač alebo hodinky. Je jedno, kde v byte sa nachádzate, kde Vám príde správa, pribehnete k najbližšiemu zariadeniu a píšete a všetko je pekne zosynchronizované. Je to tiež fajn pre rodiny s deťmi, keď dieťa už má tablet ale ešte nie telefón, stále so svojimi ratolesťami ostávajú v kontakte. Aj keď so sebou nemáte zrovna telefón, lebo cvičíte v parku s hodinkami, vybehli ste si s tabletom na kávu alebo vám v iPhone došla baterka. Svoje sms-ky máte vždy so sebou. Ťažko sa to popisuje niekomu, kto to nevyskúšal, ale uľahčuje to život a stojí to za to.

Garantované aktualizácie

Viete, čo dokáže nahnevať? Keď si kúpite telefón, ktorý sa vám super používa a po dvoch rokoch zistíte, že už naň nedostanete žiadnu aktualizáciu. Do veľkej mieri za to može roztrieštenosť platformy, kde systém musí byť prispôsobený pre veľké množstvo rôznych modelov s rôznymi parametrami. Ja viem, že dnes si po 2 rokoch aj tak každý kúpi nový telefón na paušal. Ale mne sa už napríkad stalo, že som bol tak spokojný s telefónom, že by som ho chcel používať aj dlhšie. Nedalo sa. Apple má toto zmáknuté. Podporuje svoje iPhony aj 4-5 rokov a aj keď už nedostanete všetky funkcie, pretože to hardware telefónu nedovolí, no nový odladený systém dostanete vždy.

Fotoaparát

Aj tu so mnou asi nebude súhlasiť každý, ale je to tak. Je pravdou, že je mnoho vynikajúcich smartfónov s Androidom, ktoré fotia úžasne. Ale máloktorý telefón podáva pri fotení tak vyrovnané vysledky ako iPhony. Foto čipy do jablčných telefónov vyrába spoločnosť Sony, ktorá ale pri ich použití vo vlastných mobiloch čelí kritike za výrazný šum vznikajúci pri agresívnom postprocesingu. Apple ich v iOS dokáže nastaviť paradoxne lepšie. A nehovoriac o nových iPhonoch 7 a 7 Plus. iPhone 7 plus ponúka dve optiky a dokáže z nich v režime Portrét vyskladať fotku s takou hĺbkou ostrosti, že by sa za výsledok nemusela hanbiť ani zrkadlovka. Keď som to videl prvýkrát, krútil som hlavou. Tu Android opäť dopláca na roztrieštenosť.

Kompletná záloha telefónu

Aj Android dokáže zálohovať. Ale aj keď zálohujete celý telefón, po obnovení zálohy si budete musieť stiahnuť všetky svoje aplikácie a manuálne sa do nich prihlásiť, rovnako ako do všetkých svojich účtov. Toto môže zabrať naozaj veľa času, najmä ak máte svoje aplikácie zoradené nejak špecificky a používate niekoľko komunikačných aplikácií. V iOS si nemúsíte pamäť všetky heslá, rozmiestnenie aplikácií alebo ich nastavenie. Jednoducho zadáte svoje Apple ID a heslo k nemu a všetko sa vám nastaví rovnako, ako ste to mali na svojom predchádzajúcom zariadení.

Odladenosť

Ono to proste funguje. Skôr či neskôr sa každému majiteľovi Android smartfónu stane, že sa spomalí a zasekáva sa. Je potrebné vymazať pamäť RAM a chvíľu je pokoj. S iOS sa vám toto nestane. Všetko je bleskovo rýchle aj pár rokov po kúpe. Keď sa vám stane, že sa váš iPhone alebo iPad zasekne, stačí ho reštartovať a máte opäť pokoj veľmi dlhú dobu.

Samozrejme rozdielov medzi týmito dvomi operačnými systémami je viac, ale zamerali sme sa len na niektoré. Vo všeobecnosti je iOS viac uzavretý a jednoduchý syszém, pričom Android je pre ľudí, ktorí majú radi komplexnú kontrolu nad funkciami, vzhľadom a obsahom svojho smartfónu. Pre svoju komplexnosť sa stal Android najpoužívanejším systémom na mobilných zariadeniach, pretože v podstate nepozná limity. Nabudúce si teda rozoberieme niekoľko jeho predností, ktoré zas pre zmenu môžu používatelia iOS závidieť Androidu. Aký je váš názor? Podeľte sa o to s nami v diskusii.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio