MOBIL.sk MOBIL.sk

Budú naše smartfóny pokryté umelou ľudskou kožou? (VIDEO)
zdroj: Marc Teyssier / YouTube

Budú naše smartfóny pokryté umelou ľudskou kožou? (VIDEO)

Nadpis znie trochu zvláštne a niet sa čomu diviť. Ono je to celé zvláštne.

Dnešné smartfóny sú pokryté sklom, kovom, plastom alebo dokonca kožou. Výrobcovia stále hľadajú nové materiály, ktoré by naše zariadenia urobili výnimočnými. No žiadny z týchto klasických materiálov nie je taký kontroverzný ako umelá ľudská koža.

Vedci z Bristolu vo Veľkej Británii a z Paríža, hlavného mesta Francúzska, vynašli materiál, ktorý je nazývaný umelá ľudská koža. Prototypy síce vyzerajú vcelku nechutne, no tento materiál má množstvo výhod. Nie je totiž len takým obyčajným pasívnym krycím materiálom.

Umelá ľudská kože sa skladá z hypodermickej vrstvy, pod ktorou spočíva vrstva tvorená z elektród. Membrána navrchu je textúrovaná a je schopná cítiť a rozpoznávať rôzne druhy dotykov. Zadný kryt zariadení tvorený z tohto materiálu by teda bol schopný prečítať rôzne gestá a interakcie ako šteklenie, štípanie či hladenie.

Vedci tvrdia, že ide o medzistupeň medzi ľuďmi a strojmi. „Umelá koža bola rozsiahlo študovaná v oblasti robotiky so zameraním na bezpečnostné, snímacie alebo kozmetické ciele. Toto je prvý výskum, o ktorom vieme, že sa zameriava na využitie realistickej umelej pokožky ako novej metódy vstupu na vylepšenie zariadení,“ povedal Marc Teyssier, hlavný autor štúdie.

Používatelia teda prostredníctvom tohto materiálu môžu vyjadrovať svoje emócie. Šteklenie by mohlo zobraziť smejúceho sa smajlíka a silné zovretie napríklad hnevajúceho sa. Technológia je pripravená na reálne používanie a vedci sa teda snažia oslovovať rôzne technické spoločnosti, aby sa pokúsili s materiálom pohrať a nájsť mu využitie v reálnom živote.

Hoci sú predvádzacie videá založené na testovaní na kryte mobilov alebo umelá ľudská koža pokrýva touchpad počítača, úprimne, vieme si predstaviť len jedno odvetie, kde by tento vynález mohol dostať zelenú veľmi rýchlo a predpokladáme, že nie sme jediní, ktorých to napadlo.

Ide o robotické sexuálne hračky. Tento trh je na vzostupe a umelá ľudská koža je jedným z prvkov, na ktorom sú tieto zariadenia vo svojej podstate zamerané. Nevieme si totiž celkom presne predstaviť, ako by vyzeral sériový mobil pokrytý týmto zvláštnym materiálom.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio