Mobil.sk Mobil.sk

Pripravovaný Huawei P40 Pro by mal dostať čínsky operačný systém Harmony OS
zdroj: huawei.com

Pripravovaný Huawei P40 Pro by mal dostať čínsky operačný systém Harmony OS

Kauza Huawei vs americká vláda sa už tiahne takmer pol roka a stále nie je jasné, ako to s druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete dopadne. Zatiaľ má zakázané obchodovať s americkými spoločnosťami a aj kvôli tomu musela byť ich posledná vlajková loď Huawei Mate 30 Pro dodávaná bez služieb od Google ako Obchod Play, YouTube či Gmail.

Nás všetkých teraz zaujíma, ako to bude s ďalšími smartfónmi a či sa v budúcnosti niečo zmení. Huawei aj naďalej bojuje o to, aby mohol služby Google využívať, no pracuje aj s plánom B. Podľa leakera RODENT950 by mala jeho najbližšia vlajková loď Huawei P40 a P40 Pro dostať dva operačné systémy súčasne – Android 10 bez služieb Google a Harmony OS.

Huawei Mate 30 Pro je zatiaľ dodávaný bez služieb Google | zdroj: Huawei

Harmony OS je nový operačný systém od Huawei, ktorý vznikol ako alternatíva k Androidu a v Číne ho poznajú pod názvom HongMeng OS. Okrem smartfónov sa môže využívať aj v tabletoch, počítačoch, smart hodinkách či dokonca autách.

Huawei chce týmto krokom dosiahnuť, aby si aj ľudia mimo Číny mali možnosť vyskúšať ich vlastný operačný systém. Zároveň na ňom ale nebudú závislí a v prípade, že im nebude vyhovovať, stále môžu prepnúť smartfón na Android 10 bez aplikácií od Google. Spoločnosť zároveň získa cennú spätnú väzbu na Harmony OS priamo od užívateľov.

zdroj: @HuaweiMobile | twitter.com

Samozrejme ale ide len o plán B, po ktorom Huawei siahne, ak sa situácia okolo zákazu americkej vlády nevyrieši. V ideálnom prípade by P40 a P40 Pro dostali plnohodnotný Android 10 so službami Google vrátane Obchodu Play. Ako to nakoniec bude sa dozvieme v marci budúceho roka. Vtedy totiž očakávame predstavenie dvojice vlajkových lodí.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Fun rádio