MOBIL.sk MOBIL.sk

V parížskej ZOO vystavujú nový živý organizmus. Učí sa aj bez mozgu a má 720 pohlaví!
zdroj: Audrey Dussutour / Espace des sciences

V parížskej ZOO vystavujú nový živý organizmus. Učí sa aj bez mozgu a má 720 pohlaví!

V dnešnej dobe vedy a technológií už človeka neprekvapí takmer nič. A predsa sa medzi článkami občas nájdu také, ktoré dokážu zaujať. Príkladom je najnovšia správa zo sveta biológie.

Agentúra Reuters informovala o tom, že Parížska zoologická záhrada svojim návštevníkom predstaví úplne nový (vcelku mysteriózny) organizmus, ktorý si jej návštevníci budú môcť pozrieť. Ten dostal meno Blob. Jedná sa o žltého jednobunkovca, ktorý vyzerá ako pleseň, ale správa sa ako živočích. Čo je na ňom teda také zlváštne?

Blob nemá žiadne ústa či oči, ale dokáže detekovať potravu a stráviť ju. Hoci tento organizmus nemá nohy ani krífla, dokáže sa pohybovať a zároveň bolo u neho zistených takmer 720 pohlaví. Ak Bloba rozseknete na polovicu, do dvoch minút sa dokáže vyliečiť.

"Blob je žijúca bytosť, ktorá patrí k záhadám prírody," hovorí Bruno David, riaditeľ Parížskeho múzea prírodovedy. Zoologická záhrada je totiž súčasťou tohto múzea. "Prekvapuje nás to, že hoci nemá mozog, dokáže sa učiť a pokiaľ zlúčite dvoch Blobov, jeden odovzdá svoje skúsenosti tomu druhému," dodáva David.

Blob bol pomenovaný po mimozemskej forme z rovnomenného hororu (The Blob) z roku 1958, ktorá skonzumovala všetko, čo jej prišlo do cesty. Vo filme si zahral aj mladý Steve McQueen.

"Sme si istí, že nejde o rastlinu, ale nevieme sa zhodnúť na tom či ide o zviera alebo hubu," hovorí David. "Na niečo, čo vyzerá ako hríb, sa totiž správa veľmi prekvapivo. A správa sa ako zviera, dokáže sa učiť." Blob tak ostáva pre dnešnú vedu záhadou. Ide o pleseň, o živočícha alebo sme len svedkami evolúcie? Na odpovede si budeme musieť počkať.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio