MOBIL.sk MOBIL.sk

Wau! Robotická ruka sa naučila zložiť Rubikovu kocku pomocou umelej inteligencie (VIDEO)
zdroj: OpenAI

Wau! Robotická ruka sa naučila zložiť Rubikovu kocku pomocou umelej inteligencie (VIDEO)

OpenAI je spoločnosťou, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou. Najnovšie sa jej podaril pokrok v oblasti robotiky a umelej inteligencie.

Dactyl je robotická ruka, ktorú spoločnosť začala vyvíjať minulý rok a vedci z OpenAI hlásia, že sa im podaril úspech v oblasti robotov schopných učenia sa. Dactyl sa totiž naučil poskladať Rubikovu kocku bez zásahu človeka do procesu skladania. A vôbec na to nepotrebuje druhú ruku, presné naprogramovanie na tento úkon, ani roky výcviku. Stačila na to umelá inteligencia a simulácia.

OpenAI uvádza, že Dactyl sa najprv učí nové úlohy prostredníctvom virtuálnej simulácie a až neskôr ho konfrontujú s reálnou úlohou vo fyzickom svete. Vo videu je následne vidieť, ako sa robotickej ruke darí tieto simulácie aplikovať do reálneho sveta a ako v priebehu niekoľkých minút dokáže Dactyl splniť zadanú úlohu. A to aj napriek tomu, že vedci mu to sťažovali zviazaním prstov alebo rôznymi predmetmi.

Robotická ruka nie je naprogramovaná dopredu pre vykonanie jednej konkrétnej činnosti. Je jej predložené s čím bude pracovať, čo má dosiahnuť a tiež ako to dosiahne použítím jednotlivých článkov prstov a so zvyškom si už musí poradiť sama. Virtuálna simulácia tak ušetrí vývojárom stovky tisíc rokov výučby. Aj človeku totiž trvá niekoľko mesiacov či rokov, kým sa Rubikovu kocku naučí zložiť, a to máme za sebou milióny rokov evolúcie.

Pohyby robotickej ruky v súčasnosti nie sú vôbec také plynúlé ako tie ľudské, ale pre spoločnosť to aj tak znamená veľký posun. V oblasti robotiky chcú dosiahnuť stavu, že budú schopní vyrábať robotov určených na rôzne úlohy a namiesto učenia strojov v reálnom svete, ktoré by mohlo trvať aj roky, budú môcť úlohy zadať ako simulácie a robot tak bude dopredu vybavený vedomosťami o svojom účele a bude vedieť splniť úlohu rôznymi spôsobmi.

zdroj: openai.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio