MOBIL.sk MOBIL.sk

Zahrajte si akúkoľvek počítačovú hru z 90. rokov zadarmo!
zdroj: MOBIL.sk

Zahrajte si akúkoľvek počítačovú hru z 90. rokov zadarmo!

Kým som sa dostal k písaniu tohto článku, chvíľu to trvalo. Náhodou som totiž objavil na internete archív hier pre operačný systém MS-Dos, čo znamená, že som sa razom vrátil do svojho detstva a nejaký čas mi trvlo, kým som sa odtrhol od starých herných peciek.

Moderné hry sú skvelé. Majú dychvyrážajúcu grafiku, silný príbeh a často aj niekoľko možností, ako ich prejsť. Hoci na nich pracujú celé tímy programátorov, predsa im veľmi často niečo podstatné chýba. Chýba im jednoduchosť a hrateľnosť, aspoň tak to vidím ja - dieťa 90. rokov.

V časoch, keď mali doma obyčajný počítač len deti šťastneny, pretože taký stroj stál aj 300 tisíc, operačný systém WIndows 95 bol horúcou novinkou a ešte stále operačným systémom vládol textový MS-Dos, hry boli celkom iné ako dnes.

Internet Archive

Primitívna grafika, midi hudobný sprievod, ovládanie maximálne niekoľkými klávesami a hodiny strávené za počítačom, to všetko malo úplne inú príchuť ako dnes. Tohto sú si vedomí aj v Internet Archive, preto sa rozhodli, že ľuďom prostredníctvom internetu sprítupnia viac než 2500 hier z rokov minulých.

Nájdete tu tituli ako Prince of Perzia, Contra, Commander Keen, Duke Nukem, Super Mario a množstvo iných. V archíve sme našli každú hru, na ktorú sme si spomenuli, takže je dosť možné, že medzi titulmi nájdete aj vy ten váš obľúbený. Celý zoznam nájdete na tomto odkaze.

bomberman
Bomberman / nenriki86 / YouTube

Stačí si vo vyhľadávaní nájsť svoj titul, kliknúť naň, počkať kým sa načíta a môžete hrať. Hry sú umiestnené na vzdialenom serveri, kde sú emulované a prenášane cez sieť na váš počítač. Vzhľadom na nenáročnosť starších titulov a rýchlosť dnešného internetu si tak žiadnu retro hru inštalovať nemusíte.

Mimochodom, Internet Archive sa nezoberá iba starými hrami. Archivujú aj weby, texty, obrázky či softvér, jednoducho čokoľvek, čo má digitálnu podobu a šírilo sa to internetom. Hry však majú predsalen iné postavenie medzi spomínaným digitálnym obsahom. Veríme, že v zozname nájdete aj vy tie svoje osobné herné skvosty. Želáme vám príjemnú zábavu!

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio