MOBIL.sk MOBIL.sk

Koľko by museli zaplatiť ľuďom za to, aby sa vzdali internetových služieb?
zdroj: maxpixel.net

Koľko by museli zaplatiť ľuďom za to, aby sa vzdali internetových služieb?

Ruku na srdce, kto z nás by sa dokázal zo dňa na deň vzdať populárnych webových služieb a aplikácií ako Messenger, Facebook, Google či Wikipédia? Internet nám umožňuje jednoduchý prístup k informáciám, možnosti na vzdelávanie, ale aj neobmedzenú zábavu a komunikáciu s priateľmi. Pokiaľ by ste sa tohto všetkého mali vzdať, asi by to nebolo úplne lacné.

Skupina vedcov sa teraz rozhodla zistiť, aký význam má svet online pre užívateľov a koľko by im museli ročne zaplatiť, aby sa ho boli ochotní zbaviť. Zamerali sa špeciálne na webové stránky a aplikácie, ktoré sú užívateľom k dispozícii zadarmo, pričom ich rozdelili do niekoľkých kategórií. Odpovede nepriemerovali, ale vybrali ich medián – teda hodnotu zo stredu odpovedí, vďaka čomu zistili, koľko by chcel za úplne vzdanie sa konkrétnych webových služieb jeden priemerný človek.

Zdá sa, že pre ľudí sú najmenej dôležité aplikácie na posielanie správ. Za ich vymazanie zo života by si vypýtali len 155 dolárov ročne. Zaujímavé je, že problém by im nerobil ani vzdanie sa sociálnych sietí – ročne by si za to vypýtali 322 dolárov, pričom vieme, že práve sociálne siete patria k najnavštevovanejším stránkam na svete a k najsťahovanejším aplikáciám na svete.

zdroj: pexels.com

Naopak, najväčší problém by im robilo nepoužívať internetové vyhľadávače ako napríklad Google. Priemerný užívateľ by sa ich bol ochotný vzdať za 17 350 dolárov ročne, čo je už celkom slušná suma. Dôležitý je preňho aj e-mail, ktorý má „ročnú hodnotu“ 8 414 dolárov. Na treťom mieste najhodnotnejších služieb sú online mapy, ktorých by sa vzdali za 3 648 dolárov ročne.

Celý zoznam:

  • Správy – 155 dolárov
  • Hudba – 168 dolárov
  • Sociálne siete – 322 dolárov
  • Online obchod – 842 dolárov
  • Video – 1 173 dolárov
  • Mapy – 3 648 dolárov
  • Email – 8 414 dolárov
  • Vyhľadávače – 17 530 dolárov

Zdá sa teda, že niektoré konkrétne služby v online priestore majú pre užívateľov naozaj obrovskú hodnotu. Zaujímalo by nás ale, ako by podobný prieskum dopadol na Slovensku. Ako ste na tom vy a za koľko by ste sa vzdali jednotlivých online služieb nám môžete napísať do komentárov.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio