MOBIL.sk MOBIL.sk

Od PalmOS až po Android: Pozrite sa na zaujímavé VIDEO rastu populárnych mobilných systémov
zdroj: Data Is Beautiful | youtube.com

Od PalmOS až po Android: Pozrite sa na zaujímavé VIDEO rastu populárnych mobilných systémov

Smartfónom aktuálne neohrozene kraľujú dva operačné systémy – iOS na iPhonoch a Android vo všetkých ostatných mobiloch. Nebolo to tak ale vždy a kým sa trh ustálil, zažili sme množstvo rôznych systémov, ktoré sa navzájom predbiehali v popularite.

YouTubový kanál Data Is Beautiful sa rozhodol pozrieť na to, ako prebiehal tento vývoj v čase. V prehľadnom grafe zachytáva rast a úpadok populárnych systémov od roku 1999 až po súčasnosť. Jednotlivé čísla sú v percentách a uvádzajú podiel na trhu konkrétnych systémov podľa počtu predaných kusov.

zdroj: Data Is Beautiful | youtube, com

Začína to rokom 1999, kedy vládol mobilným systémom PalmOS, ktorý bol určený pre osobných digitálnych asistentov a predstavili ho v roku 1996. Bol navrhnutý tak, aby sa dal ľahko používať na dotykových obrazovkách a spoločnosť Palm na ňom prestala pracovať v roku 2009. 

O svoje prvenstvo medzi mobilnými systémami ale prišiel už v roku 2003, kedy ho prekonal raketovo rastúci Symbian. Ten už bol navrhnutý špeciálne pre smartfóny a okrem dotykových zariadení poháňal aj klasické tlačidlové mobily. Tento OS mimochodom svojho času vo veľkom využívala spoločnosť Nokia.

Systém Symbian | zdroj: wikipedia.org

Kľúčový moment prišiel v roku 2007, keď nám spoločnosť Apple priniesla vlastný operačný systém iOS a o dva roky neskôr mu už patrilo tretie miesto medzi všetkými OS. Trhu ale stále vládol Symbian a za ním bol BlackBerry OS vyvíjaný spoločnosťou Blackberry.

Už v tomto čase sa na trh dostal nový systém Android, ktorý vlastnil Google. Po roku 2010 sa mu začalo výraznejšie dariť a postupne predbiehal všetku svoju konkurenciu. Už o rok neskôr sa stal najpopulárnejším mobilným systémom a vytlačil tak z prvenstva Symbian. Na konci 2011 mu patril viac ako 50% podiel na trhu, iOS medzitým narástlo na 20%, čím sa z neho stal druhý najpopulárnejší systém. 

Ďalšie roky už patrili len týmto dvom systémom a stali sa z nich neohrození králi. Ich konkurenti len pomaly upadali a akékoľvek pokusy o zosadenie sa nevydarili. Zaujímavé je ale sledovať, ako sa na trh v roku 2017 pridal nováčik KaiOS založený na systéme Linux. Podľa posledných štatistík z tretieho kvartálu 2019 mal celkom slušný podiel na trhu 4,13%.

Najnovšie z kategórie: Video

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio