MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo už Venezuelčania nebudú môcť používať Photoshop a ďalšie programy od Adobe?
zdroj: pixabay.com

Prečo už Venezuelčania nebudú môcť používať Photoshop a ďalšie programy od Adobe?

Obyvatelia Venezuely budú už čoskoro úplne odrezaní od programov spoločnosti Adobe. Môže za to Donald Trump, ktorý ešte v auguste zakázal akékoľvek obchodovanie amerických spoločností s touto krajinou – vrátane predaja licencií na softvér.

Venezuelčania, ktorí pracujú v kreatívnych profesiách si tak budú musieť hľadať alternatívy k populárnym programom ako Photoshop, Premiere Pro, After Effects, Illustrator či Acrobat. Adobe povedal svojim užívateľom z tejto juhoamerickej krajiny, že majú čas na zálohovanie a stiahnutie svojho obsahu do 28. októbra. Potom budú všetky ich účty deaktivované.

Donald Trump sa svojim zákazom obchodu snaží vytvoriť tlak na súčasného prezidenta Venezuely Nicolása Madura a prinútiť ho k odstúpeniu. USA je jedna z 50 krajín, ktorá Madura neberú ako legitímneho prezidenta tejto krajiny. Faktom ale je, že tým neuškodí len jemu, ale zároveň množstvu Venezuelčanom a v konečnom dôsledku aj spoločnosti Adobe, ktorá príde o príjmy z tejto krajiny. 

zdroj: pixabay.com

„Vláda USA vydala príkaz 13884, ktorého praktický účinok je zakázať takmer všetky transakcie a služby medzi americkými spoločnosťami, subjektami a jednotlivcami s Venezuelou,“ vysvetľuje Adobe na svojej stránke podpory. „Spoločnosť Adobe deaktivuje všetky účty vo Venezuele, aby dodržala tento príkaz.“ Dodáva, že netuší, ako dlho budú tieto účty pozastavené, avšak „vynaložia všetko úsilie na obnovenie služieb vo Venezuele hneď, ako to bude právne prípustné.“

Geoff Ramsey, advokát a obhajca ľudských práv vo Venezuele, napísal na Twitter: „Neuveriteľne kontraproduktívne. Ovplyvní to každú občiansku mimovládnu organizáciu aj nezávislé mediálne siete, ktoré sa spoliehajú na registrované programy Photoshop, InDesign alebo Acrobat.“

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio