MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako z kriminálneho filmu! Stalker vypátral speváčku len vďaka odrazu v očiach na selfie fotke
zdroj: Laitr Keiows, wikipedia.org

Ako z kriminálneho filmu! Stalker vypátral speváčku len vďaka odrazu v očiach na selfie fotke

Nadpis tohto článku znie ako téma kriminálneho filmu s prehnane modernými technológiami. Faktom ale je, že 26 ročný Japonec dokázal vypátrať mladú popovú speváčku len vďaka odrazu v jej očiach, ktoré videl na fotografii.

Japonská polícia zatkla muža menom Hibiki Sato a obvinila ho z prenasledovania a sexuálneho obťažovania. Japonec je veľký fanúšik miestnej 21 ročnej popovej hviezdy, ktorú si 1. septembra vyčíhal, prenasledoval domov a následne obťažoval.

Keď sa ho policajti spýtali, ako speváčku vypátral, zostali poriadne prekvapení. Muž údajne preskúmal selfie fotografiu, ktorú zverejnila na sociálnych sieťach. Po priblížení na jej oči v nich identifikoval železničnú stanicu. Následne šiel na Google Street View, prostredníctvom ktorého zistil, kde sa táto stanica nachádza. Na tejto stanici si ju potom jednu noc vyčíhal.

zdroj: pixabay.com

Polícii prezradil aj to, že študoval videá, ktoré speváčka natáčala v svojom byte. Pozeral sa na detaily ako napríklad umiestnenie záclon či smer prirodzeného svetla, ktoré prechádza oknom. Týmto spôsobom sa snažil zistiť, na ktorom poschodí žije. 

Prípad otvoril množstvo otázok ohľadom problému s názvom „kyberstalking.“ Ide o špeciálny druh stalkingu, teda nevhodného a dlhodobého sledovania, pri ktorých sa využívajú moderné technológie. 

Eliot Higgins, odborník na online vyšetrovacie techniky, povedal v rozhovore pre BBC: „Obrázky vo vysokej kvalite nám umožňujú identifikovať viac detailov, ktoré môžu pomôcť s geolokáciou. Čím viac referenčných snímkov zo služieb ako Google Street View existuje, tým je vyššia šanca nájdenia polohy. Aj tie najmenšie drobnosti môžu odhaliť veľa informácií o tom, kde bola fotografia odfotená ale aj detaily o samotných jednotlivcoch na fotografii.“

Higgins odporúča, aby ste nikdy nezverejňovali na internet niečo, čo by nemal vidieť váš šéf, partner alebo najhorší nepriateľ. A to aj v prípade, ak máte svoje účty dobre zabezpečené a myslíte si, že sa k nim nikto cudzí nedostane.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio