MOBIL.sk MOBIL.sk

Nobelovu cenu dostali tento rok traja ľudia, bez ktorých by zrejme mobilné telefóny neexistovali
zdroj: Nobelova cena

Nobelovu cenu dostali tento rok traja ľudia, bez ktorých by zrejme mobilné telefóny neexistovali

Tento rok boli Nobelovou cenou za chémiu ocenení traja vedci, ktorí vynašli nabíjateľnú lítiovo-iónovú batériu.

John B. Goodenough z University of Texas v americkom Austine, M. Stanley Whittingham z Binghamton University a Akira Yoshino z Meijo University sú mená ľudí, bez ktorých by súčasnej forme nemohli existovať smartfóny, notebooky, bezkáblová elektronika či elektromobily. Práve týmto trom ľuďom sa totiž pripisuje objavenie nabíjateľnej lítiovo-iónovej batérie, ktorá poháňa nespočetné množstvo zariadení v ľudských životoch.

Traja vedci si za tento objav rozdelia sumu 9 miliónov švédskych korún, čo je v prepočte zhruba 830 tisíc eur. Dostanú ju v rámci ocenenia Nobelovou cenou, ktorú im udelila švédska Kráľovská akadémia vied v Štokholme. Vzhľadom na fakt, že táto technológia bola vynájdená ešte v roku 1970 a odvtedy sa celkom stabilne stihla udomácniť v našich životoch, mohlo by sa zdať, že ocenenie týchto troch pánov prichádza trochu neskoro. Všetci traja vedci sa však ocenenia dožili.

Stanley Witthinham položil základy lítiovo-iónovej batérie už v priebehu 70. rokov počas ropnej krízy, keď bolo zjavné, že ľudstvo sa bude v budúcnosti musieť oprieť aj o iný typ energie, než je tá z fosílnych palív. John Goodenough (mimochodom, dosť dobré priezvisko) tento výskum v 80. rokoch rozvinul a preukázal, že takýto typ batérií dokáže uchovať až 4 volty. Tento pán má omentálne 97 rokov a stal sa tak najstarším nositeľom Nobelovej ceny v celej histórii. Akira Yoshino potom na báze týchto objavov zostrojil prvú komerčne fungujúcu lítiovo-iónovú batériu v roku 1985.

Komunita vedcov okolo vývoja batérií už dlhšiu dobu čakali na to, kedy budú títo traja priekopníci v oblasti batérií ocenení, pretože svetu priniesli vynález, ktorý zmenil spôsob života ľudí na celom svete. Sám Profesor Yoshino sa vyjadril, že táto správa bola pre neho prekvapujúca a zároveň skvelá, pretože môže byť súčasťou boja proti klimatickým zmenám. Škoda, že sa táto skvelá technológia masovo neaplikovala do bežných životov v čase, keď na tom zemská klíma ešte nebola tak zle, ako je tomu dnes.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio