MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci vyvinuli šošovky fotoaparátu, ktoré sú tisíckrát tenšie než v súčasnosti. Spôsobí to revolúciu?
zdroj: Pexels.com

Vedci vyvinuli šošovky fotoaparátu, ktoré sú tisíckrát tenšie než v súčasnosti. Spôsobí to revolúciu?

Zrejme nikomu za posledných rokov neušiel fakt, že súčasné smartfóny majú jeden dizajnový nedostatok. Vystúpené optiky fotoaparátu. Výrobcom sa totiž kvôli tenkosti smartfónov nedarí fotoaparáty ukryť do tela smartfónu. Nový vedecký objav v oblasti optiky však môže tento problém vyriešiť raz a navždy.

Hoci sa fotoaparáty smartfónov za posledné roky značne zlepšili, stále ide o komponent, ktorý má veľa kompromisov. Veľmi zjednodušene sa totiž dá povedať, že kvalita fotografií je priamo úmerná veľkosti komponentov fotoaparátu. Čím väčší senzor a objektív, tým viac svetla sa dostane do procesu tvorby fotografie či videa a tým je kvalita výstupu lepšia. Samozrejme, v hre je aj množstvo iných faktorov, ale vo všeobecnosti to funguje na tomto princípe.

Fotoaparáty v mobiloch však veľa miesta pre fungovanie nemajú. Sú podstatne menšie než klasické digitálne fotoaparáty alebo zrkadlovky, ale v priebehu rokov sa vedcom rôznymi alternatívnymi riešeniami podarilo priniesť kvalitu, ktorá by pred dekádou ešte nebola možná. Výskum a technológie jednoducho napredujú a je to vidieť aj pri najnovšom vynáleze vedcov v oblasti optiky.

objektiv sosovky
Takto vyzerá nový typ šošovky v praxi / PNAS

Tím vedcov z University of Utah uspel pri pokuse o vytvorenie výrazne tenších optických členov. Ich novovytvorené šošovky majú hrúbku iba niekoľkých mikrónov, čo znamená, že sú približne tisíckrát tenšie, než optika, ktorá je v mobiloch používaná dnes. Zrejme sa pýtate, ako to dokázali. Šošovky predsa musia byť dostatočne zakrivené a vypuklé, aby dokázali prenášať svetlo žiadaným spôsobom.

Vedci použili trik, ktorý využívajú tzv. solárne pece. Solárna pec je sústava menších zrkadiel, ktoré odrážajú svetlo pod určitým uhlom do jedného bodu, kde sa teplota môže vyšplhať až na 3500 stupňov Celzia. Táto energia sa potom používa na tavenie ocele, výrobu vodíkového paliva alebo na výrobu elektrickej energie.

Vyrobiť jednu obrovskú klasickú šošovku, ktorá by dokázala zachytiť toľko svetla a sústrediť ho do jedného bodu by bolo veľmi nákladné a v konečnom dôsledku nepraktické. Preto jej funkciu suplujú tisícky malých zrkadiel. Nový typ optiky je tvorený z nespočetného množstva malých štruktúr, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Keď pracujú spoločne, prinášajú rovnaký výsledok ako jedna šošovka s podstatne väčšou veľkosťou. Výhodou takejto šošovky je aj fakt, že môže byť úplne plochá a vyrobená z ľahkého polykarbonátu.

Tento objav má pred sebou ešte kus cesty, kým sa dostane do finálnych produktov. Mohol by však priniesť zásadné zmeny vo viacerých oblastiach. Smartfóny by mohli byť tenšie a bez vystúpených objektívov. Drony by mohli na jedno nabitie vydržať podstatne dlhšie, pretože by nemuseli byť vybavené tak ťažkými komponentami a profesionálni fotografi by konečne nemuseli nosiť so sebou ťažké objektívy.

zdroj: gizmodo.com, https://sk.wikipedia.org/wiki/Slnečná_pec

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio