MOBIL.sk MOBIL.sk

Google využíval nekalé praktiky pri zbere dát od užívateľov na zdokonalenie Pixelu 4
zdroj: Google

Google využíval nekalé praktiky pri zbere dát od užívateľov na zdokonalenie Pixelu 4

Jednou z najočakávanejších noviniek pripravovaných smartfónov Google Pixel 4 je 3D technológia odomykania pomocou tváre. Aj keď odomykanie tvárou ponúkajú takmer všetci výrobcovia, skutočne presné trojrozmerné snímanie, ktoré neoklamete fotografiou, ponúka len veľmi málo smartfónov na čele s iPhonmi a ich Face ID.

Ide o zložitú technológiu, ktorá si okrem množstva senzorov vyžaduje aj dlhé testovanie a zdokonaľovanie. Vývojári musia pri jej výrobe pracovať s tvárami reálnych ľudí, vďaka ktorým učia algoritmus rozoznávať odlišnosti. Google zbieral tváre ľudí napríklad tak, že jeho zamestnanci chodili po uliciach veľkých amerických miest a hľadali ľudí, ktorí im dovolia sa odfotiť výmenou za 5 dolárovú darčekovú poukážku.

Nová správa z New York Daily News však naznačuje, že pri zbere boli využité aj nekalé a rozporuplné praktiky. Spoločnosť si údajne najímala externú firmu s názvom Randstand, ktorá dala svojim zamestnancom požiadavky, aby sa špeciálne zameriavali na bezdomovcov s tmavou pleťou. 

zdroj: AnhEm TV | youtube.com

„Povedali, aby sme zamerali na bezdomovcov, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nepovedia nič médiám,“ povedal jeden z bývalých zamestnancov. „Koniec koncov, bezdomovci vlastne ani nevedeli, o čo ide.“ Zamestnanci vraj často ani neprezradili, že pracujú pre Google a ľudí neupozornili na to, že zbierajú fotografie ich tvárí. 

Okrem bezdomovcov zbierali rozporuplným spôsobom aj tváre študentov. Zamestnanci im vraj dali do ruky zariadenie vo veľkom železnom určené na skenovanie tváre a povedali im, že ide o „selfie hru“ podobnú Snapchatu. Študentom mali hovoriť, že testujú novú aplikáciu a ich úlohou je pár minút sa s ňou hrať. Výmenou za to dostanú 5 dolárovú darčekovú kartu. 

zdroj: @Onleaks

Treba povedať, že zber dát o tvárach je pri vývoji nových technológií v poriadku a dokonca nevyhnutný. Aj Apple potreboval získať množstvo tvárí užívateľov, aby sa jeho technológia Face ID zdokonalila a bola pripravená na používanie. Avšak, spôsob, akým Google tieto tváre získaval, by sme mohli pokojne označiť ako nekalý a dokonca v rozpore so zákonom. Na druhej strane ale Google nemusel vedieť, ako bude externá firma Randstad tieto údaje zbierať. Zatiaľ sa k tomu ani jedna spoločnosť nevyjadrila.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio