Mobil.sk Mobil.sk

Intel sľubuje lacnejšie SSD disky s väčšími kapacitami
zdroj: Intel / Pixabay

Intel sľubuje lacnejšie SSD disky s väčšími kapacitami

SSD disky sú najnovšou technológiou pre uchovávanie našich dát a pomaly preberajú žezlo po klasických pevných diskoch. V posledných rokoch to umožnil najmä pokles ich ceny a zvýšenie kapacít. Lenže výrobcovia majú stále na čom pracovať, čo svojimi poslednými vyjadreniami potvrdzuje aj spoločnosť Intel.

SSD technológia používa pre uchovávanie dát pamäťové čipy namiesto magnetických platní. Je tak odolnejšia a spoľahlivejšia. Prvé SSD disky dokázali v jednom článku uchovať jeden bit informácie, vývojom sme sa však dostali na kapacitu 4 bitov v rovnakom priestore vďaka navýšeniu úrovní kapacity. Spoločnosť Intel včera oznámila, že sa jej podarilo vyvinúť technológiu pre uchovanie 5 bitov na článok.

"Päťúrovňové bunky by mohli zvýšiť hustotu (dát) a znížilť náklady nad rámec štvorúrovňových buniek," povedal Frank Hady, člen spoločnosti Intel z skupiny riešení pre volatilné pamäťové riešenia.

intel ssd pamat
Intel

Dobrou správou je, že Intel nie je jedinou spoločnosťou, ktorej sa tento prielom vo vývoji podaril. Už v auguste prišla s informáciou o päťúrovňových pamäťových článkoch spoločnosť Toshuba. V praxi by to znamenalo, že výrobcovia dokážu uložiť do rovnakej buky o 100 % dát viac, čím by sa masívne zvýšili kapacity SSD diskov a následne určite klesla aj ich cena.

Intel neprezradil presný dátum nasadenia novej technológie do reálnej výroby, no priznal, že spoločnosť začala robiť štúdie, ktoré jej dajú odpovede na otázky ohľadom cien a kapacít nových SSD diskov pre trh. Rovnako sa vlastnosti SSD diskov podarilo vylepšiť vďaka 3D architektúre.

Tá povoľuje uložiť na seba množstvo pamäťových článkov a kým v súčasnosti Intel používa 96 takýchto vrstiev, už v budúcom roku by to malo byť až 144 vrstiev. Toto vylepšenie opäť pomôže trhu s SSD pamäťami rásť a tento typ pamätí by sa tak mal dostať aj k používateľom, pre ktorých boli SSD pamäte doteraz nedostupné.

zdroj: cnet.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Fun rádio