MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci vyvinuli ohybnú batériu, ktorá pripomína kus látky
zdroj: MOBIL.sk

Vedci vyvinuli ohybnú batériu, ktorá pripomína kus látky

Je nespochybniteľné, že skladacie smartfóny by si zaslúžili ohýbateľnú batériu. Vyriešilo by sa tým hneď niekoľko problémov, ktoré dnešné skladateľné zariadenia majú. Nuž, vedci sú na dobrej ceste.

Profesor Markus Niederberger a jeho výskumný tím v ETH v Zurichu (čo je skratka pre Švajčiarsky federálny inštitút technológií), sa pochválili novinkou, ktorú sa im podarilo vyvinúť. Jedná sa o tenký batériový film, ktorý svojimi vlastnosťami pripomína skôr kus látky, než klasickú batériu určenú pre elektronické zariadenia. Tento tenký prúžok batérie môže byť ohýbaný, skrúcaný, naťahovaný a napriek tomu by mal byť schopný po celý čas dodávať zariadeniu energiu bez prerušenia.

Táto špeciálna batéria je postavená ako sendvič, teda je nadizajnovaná podobným spôsobom, ako ktorákoľvek iná dnes predávaná batéria. Medzi tvomi roztiahnuteľnými (alebo ohybnými) kolektormi prúdu je katóda, hydrogélový elektrolyt, PDMS rám, tesnenie a anóda. "Ku dnešnému dňu ešte nikto pri výrobe lítiovo-iónovej batérie nepoužil výlučne flexibilné komponenty tak systematicky ako my," hovorí o svojom produkte Niederberger.

Niederberger tiež hovorí o tom, že tento typ batérií by našiel svoje uplatnenie v oveľa širšom spektre zariadení, než samotné skladateľné smartfóny. Z tohto produktu by ťažili aj počítače, skladateľné displeje, smart hodinky a náramky, ktoré by mohli obsahovať prídavnú batériu v náramku a veľký potenciál by mal tento typ batérie aj v textilnom či obuvníckom priemysle. Výrobcovia by tak mohli začať vyrábať oblečenie a obuv, ktoré by boli skutočne smart.

ohybatelna bateria
Výskumníci okolo Profesora Markusa Niederbergera / ETH Zurich

Ak už otvárate šampanské a chystáte sa osláviť tento revolučný vynález ľudskej rasy, štandardne vás schladíme. Žiadna revolúcia v technologickom priemysle sa dnes totiž nedeje zo dňa na deň. Niederberga a jeho tím čaká ešte veľa práce na novej forme batérií. Musia zlepšiť ich parametre, aby boli nasaditeľné do reálnej prevádzky. Sám autor projektu však uvádza, že každý člen tímu pracuje na vylepšení jednotlivých a postupne napredujú.

zdroj: ethz.ch

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio