MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook vyvinie smart náramok, ktorý bude čítať ľudské myšlienky
zdroj: Pixabay.com

Facebook vyvinie smart náramok, ktorý bude čítať ľudské myšlienky

Podľa najnovších správ, chce spoločnosť Facebook vedieť, čo sa chystáte urobiť ešte predtým, ako to urobíte. Hoci to znie akokoľvek neuveriteľne, Facebook už podnikol prvé kroky na dosiahnutie tohto plánu.

Andrew Bosworth, viceprezident Facebooku pre virtuálnu a rozšírenú realitu v pondelok oznámil, že spoločnosť Facebook kúpila firmu CTRL-labs. Tá sa všeobecne zaoberá neurálnymi sieťami a platformami založenými práve na tejto technológii. Dôvodom kúpi však je konkrétny projekt, na ktorom CTRL-labs pracujú. Jedná sa o náramok, ktorý zachytáva elektrické signály putujúce vaším telom a dokáže tak rozpoznať vaše zámery.

ctrl labs smart naramok facebook citanie myslienok
zdroj: CTRL-labs

V mieche máte neuróny, ktoré vysielajú elektrické signály do vašich svalov rúk a hovoria im, aby sa pohybovali konkrétnymi spôsobmi, napríklad kliknutím myši alebo stlačením tlačidla,“ napísal Bosworth príspevku na Facebooku. „Náramok tieto signály dekóduje a prevedie ich na digitálny signál, ktorému vaše zariadenie dokáže porozumieť, čo vám dáva kontrolu nad digitálnym životom.“

Tieto riadky sa však dajú prečítať aj trochu inak. Vaša kontrola na digitálnym životom v podstate znamená, že Facebook bude mať možnosť dekódovať a zachytiť elektrické signály vášho tela. Bosworth však vo svojich vyjadreniach pokračuje. „Zachytí to váš zámer, takže môžete zdieľať fotografiu s priateľom pomocou nepostrehnuteľného pohybu alebo len tým, že to chcete,“ vysvetľuje. V základe sa tak zámer Facebooku zhoduje s nadpisom článku. Spoločnosť CTRL-labs totiž v minulosti svoje zámery interpretovala ako projekt pre čítanie ľudskej mysle.

Facebook má za kúpu spoločnosti CTRL-labs zaplatiť podľa zdrojov blízkych webom Bloomberg či TechCrunch sumu medzi 500 tisíc až 1 milión dolátov. Viac informácií sa pravdepodobne v priebehu nasledujúcich dní, kedy Facebook chystá vývojársku konferenciu Oculus Connect 6, kde predstaví novinky v oblasti virtuálnej a rozšírenej reality. Ovládanie počítačov prostredníctvom mysle sa tak posúva bližšie k realite. Otázkou je, akú cenu za to používatelia zaplatia.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio