MOBIL.sk MOBIL.sk

Odborník varuje, že dokonale reálne deepfake videá budú realitou do 12 mesiacov
zdroj: Ctrl Shift Face / YouTube

Odborník varuje, že dokonale reálne deepfake videá budú realitou do 12 mesiacov

Internetom a médiami stále častejšie rezonuje nový termín „deepfake.“ Ide o techniku výroby falošných videí, na ktoré sa využíva umelá inteligencia. Vďaka nej sa dajú vytvárať fake videá omnoho rýchlejšie a dokonalejšie, ako kedykoľvek predtým.

Po internete koluje stále viac falošných videí vytvorených deepfake technikou. V lete napríklad zarezonovali videá falošného Marka Zuckerberga, Donalda Trumpa či Kim Kardashian. Tieto videá vyzerajú na prvý pohľad veľmi vierohodne. Pri lepšom skúmaní si však môžeme všimnúť určité nedokonalosti, ktoré naznačujú, že ide len o prácu umelej inteligencie.

V blízkej dobe ale budeme musieť čeliť falošným videám, ktoré budú na nerozoznanie od reality. Jeden z priekopníkov v oblasti deepfake, Hao Li, povedal v rozhovore pre CNBC, že „perfektne dokonalé“ digitálne zmanipulované videá sa stanú realitou v priebehu šiestich až dvanástich mesiacov.

Hao Li je docent počítačových vied v University of South California, ktorý sa venuje téme strojového učenia a deepfake. Nedávno zaujal svojim videom na konferencií EmTech, v ktorej sa divákom naživo prihovoril falošný Vladimir Putin. Chcel ním dokázať, ako ďaleko sa už umelá inteligencia dostala a že postupuje rýchlejšie, ako sám čakal.

zdroj: @techreview | twitter.com

„Zatiaľ je stále veľmi jednoduché odhaliť väčšinu deepfake videí voľným okom,“ povedal Hai Li. „Avšak, máme tu príklady ktoré sú naozaj, naozaj presvedčivé. Čoskoro sa dostaneme do bodu, keď už nebudeme môcť odhaliť deepfake, takže musíme hľadať ďalšie možné riešenia.“

Deepfake môže predstavovať veľkú hrozbu. Nikdy predtým nebolo tak jednoduché vytvoriť falošné video a v nesprávnych rukách môže ísť o veľmi nebezpečnú vec. Využiť sa môže na šírenie strachu, poplašných správ či propagandy. Vedci preto musia prísť s riešením, ako takéto deepfake videá odhaľovať inak, ako len voľným okom.

Najnovšie z kategórie: Video

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio