Mobil.sk Mobil.sk

Huawei Mate 30 a Mate 30 RS Porsche Design: Jeden za veľmi rozumnú a druhý za nerozumnú cenu
zdroj: Huawei

Huawei Mate 30 a Mate 30 RS Porsche Design: Jeden za veľmi rozumnú a druhý za nerozumnú cenu

Spoločnosť Huawei včera na svojom evente predstavila hneď niekoľko produktov, medzi ktorými nechýbalo viacero smartfónov radu Mate 30. Dnes sa pozrieme ďalšie dva modely, ktorésa zameriavajú na úplne odlišné skupiny zákazníkov.

Huawei Mate 30 - pán dostupnejší

Tento smartfón nepatrí do strednej triedy, ale nie je ani klasickou loďou ponúkajúcou to najlepšie z najlepšieho. Skôr by sme ho mohli umiestniť niekde medzi tieto dve kategórie alebo ho nazvime odľahčená vlajková loď. Oproti modelu Mate 30 Pro totiž tento smartfón prináša niekoľko kompromisov, napriek tomu je ale vybavený veľmi dobre. Spomínané kompromisy sa navyše príjemne prejavia na cene zariadenia.

Huawei Mate 30
Huawei Mate 30 / Huawei

Dizajn a displej

Prvý rozdiel oproti modelu Pro vidíme už na prvý pohľad. Mate 30 nedisponuje zahnutým Horizon displejom. Ide o klasiký (rovný) displej s 3D sklom a tenkými rámčekmi, ktoré sú tenšie ako na iPhone 11 Pro, čím sa výrobca nezabudol pochváliť. Ide o 6,62-palcovú zobrazovaciu AMOLED jednotku s rozlíšením FullHD+ (1080 x 2340) a pomerom strán 19,5:9. Displej zvládne pokryť DCI-P3 HDR farebné podanie, podobne ako jeho vybavenejší súrodenec. Na hornej strane nájdeme menší výrez 24-megapixelový fotoaparát a 3D kamerku. Aj v tomto prípade je v displeji zabudovaný reproduktor a čítačka odtlačkov prstov.

huawei mate 30 citacka odtlackov prstov fingerprint
Huawei Mate 30 / Huawei

Zadná strana je veľmi podobná ako u Mate 30 Pro, nájdeme tu rovnaký dizajn a rozloženie fotoaparátu. Materiálom je sklo alebo vegánska koža, podľa toho, ktorú z úprav si zvolíte. Keďže ide o lacnejšiu alternatívu ku Pro modelu, na bokoch zariadenia už namiesto dotykových "tlačidiel" nájdeme klasické. Prítomný je aj infračervený port, klasický reproduktor na spodnej strane, USB-C konektor či zásuvka pre dve karty SIM alebo jednu "simku" a pamäťovú kartu. 3,5 mm jack konektor už klasicky chýba.

Fotoaparát a video

Ako sme už spomínali vyššie, po stránke vzhľadu sa toho veľa nezmenilo. Zmeny však nastali v špecifikáciách. Hlavný senzor má rovnakých 40 megapixelov, ale širokouhlým objektívom nafotíte už len 16-megapixelové fotoaparáty. Teleobjektív prichádza s rozlíšením 8 megapixelov. Štvrtým otvorom na zadnej strane je miestom pre laserové ostrenie. Vďaka matici objektívov si dokážete priblížiť scénu 3 x optickým či 5 x hybridným zoomom. Je dostupný aj 30 x digitálny zoom. Nad fotoaparátom nájdeme xenónový blesk a senzor teploty farieb pre vernejšie zachytávanie obrazu.

huawei mate 30 fotoaparat
Huawei Mate 30 Pro / Huawei

Video dokážete natáčať v rozlíšení 4K (3840 x 2160), pričom Huawei vybavil smartfón Mate 30 stabilizáciou obrazu. Huawei mierne zredukoval bombastické parametre spomaleného videa. Pri rozlíšení 720p natočíte video o 960 snímkoch za sekundu.

kirin 990 5G
Kirin 990 5G / Huawei

Výkon

Huawei Mate 30 výkonný čip Kirin 990 a smartfón sa bude predávať rovno v dvoch verziách. Jedna z nich bude podporovať 5G siete, druhú ponúkne "iba" 4G pripojenie. 8-jadrový procesor s vylepšenou podporou neurálnych sietí v kombinácii s 8 GB RAM a 128 GB vnútorného úložiska by sa mali postarať o dostatok výkonu. Batérie má kapacitu slušných 4200 mAh a podporuje 40 Wattové rýchlonabíjanie a 27 Wattové bezdrôtové nabíjanie zariadenia, pričom Huawei vybavil aj tento model reverzným nabíjaním.

huawei mate 30 batéria
Huawei Mate 30 / Huawei

Záver a cena

Huawei Mate 30 sa bude predávať v rovnakých farbách ako Mate 30 Pro. Farby Space Silver, Cosmic Purple, Black a Emerald Green budú zdobiť sklenené verzie smartfónu, kým farby Orange a Forest Green rozžiaria verzie smartfónu s použítím vegánskej kože. Huawei Mate 30 sa bude predávať za cenu od 799 Eur.

Huawei Mate 30 RS Porsche Design - ten s luxusnou tvárou

Huawei Mate 30 RS Porsche Design
Huawei Mate 30 RS Porsche Design / Huawei

Veľmi v krátkosti sa zmienime ešte o modeli Mate 30, ktorý vznikol už tradične v spolupráci so značkou Porsche Design. Ten je (ako už iste mnohí tušíte) zameraný na ľudí milujúcich luxus. Tento model v podstate kopíruje zakmer všetko z najlepšie vybaveného modelu Huawei Mate 30 Pro 5G a navyše pridáva obriu 12 GB pamäť RAM a 512 GB priestoru pre vaše dáta.

Huawei Mate 30 RS Porsche Design
Huawei Mate 30 RS Porsche Design / Huawei

Zadná strana má zmenený kruhový dizajn, kde namiesto neho nájdete obdĺžnik zo skla a luxusnú kožu v čiernej alebo červenej farbe. Záujemcovia o tento smartfón nájdu v balení aj špeciálny kryt s úchopom pre lepšiu manipuláciu so zariadením. No a za toto všetko si výrobca zapýta luxusných 2095 Eur, ktoré zaplatíte za exkluzivitu tohto smartfónu.

Huawei Mate 30 RS Porsche Design
Huawei Mate 30 RS Porsche Design / Huawei
zdroj: Huawei

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Fun rádio