MOBIL.sk MOBIL.sk

Toto musíte vyskúšať! Umelá inteligencia vám na základe fotky povie, aký ste človek
zdroj: pexels.com, imagenet-roulette.paglen.com

Toto musíte vyskúšať! Umelá inteligencia vám na základe fotky povie, aký ste človek

Ľudia majú na internete novú zábavku. Využívajú nástroj s názvom ImageNet Roulette, ktorý funguje na báze umelej inteligencie a analyzuje ich fotografie. Len na základe jednej fotky im pomocou štítkov opíše, akí sú ľudia.

ImageNet Roulette bol vytvorený spoluzakladateľkou AI Now Institute, Kate Crawfordovou a umelcom Trevorom Paglenom. Svoju umelú inteligenciu trénovali na databáze obrázkov ImageNet, kde sa nachádza celkovo 14 miliónov fotografií označených štítkami. Ide o databázu určenú špeciálne pre školenie umelej inteligencie, ktorá je bezplatná a dostupná pre každého.

Pri tvorbe umelej inteligencie sa zamerali len na osoby, ktoré boli v ImageNet rozdelené do 2833 rôznych kategórií. Po tom, čo užívatelia nahrajú svoju fotografiu, nástroj sa pokúsi automaticky ich zaradiť do jednej z týchto kategórií. Medzi kategóriami sú napríklad slová ako „pesimista,“ „počítačový užívateľ“ alebo „potápač.“

zdroj: @superglaze | twitter.com
zdroj: @DarthLux | twitter.com

„ImageNet Roulette je provokácia, ktorý bola vytvorená na to, aby nám pomohla porozumieť spôsobom, akým systémy strojového učenia klasifikujú ľudí,“ píše sa na stránke ImageNet Roulette. Autori zároveň píšu, že ich umelou inteligenciou chcú poukázať na problémy populárnej databázy ImageNet, ktorá využíva napríklad aj rasistickú terminológiu. 

Nástroj sa stal tento týždeň nesmierne populárny medzi užívateľmi Twitteru. Nahrajú svoju fotografiu na stránku a následne zdieľajú to, čo o nich umelá inteligencia povedala. Pokiaľ si ju chcete vyskúšať aj vy a dozvedieť sa, aký ste podľa nej človek, navštívte stránku imagenet-roulette.paglen.com.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio