Mobil.sk Mobil.sk

Huawei Mate 30 Pro: Značka Huawei predviedla svoju silu!
zdroj: Huawei

Huawei Mate 30 Pro: Značka Huawei predviedla svoju silu!

Na predstavenie noviniek od spoločnosti huawei sa tešili všetci fanúšikovia. A huawei ich opäť nesklamal. Hoci sa nad spoločnosťou niekoľko mesacov zmrákalo vďaka zákazu obchodovania s americkými spoločnosťami, čínsky technologický gigant ukázal, že si v tejto situácii vie poradiť.

Predstavovanie nových produktov sa nieslo v klasickom (čínskom) duchu. Šéf spoločnosti Huawei, Richard Yu, predstavoval nové technológie, ktoré sú vždy porvnávané s konkurenciou a sú vždy lepšie. Keby sme spoločnosť Huawei nepoznali, povedali by sme si, že ide o chvastúňstvo. Lenže Huawei robí naozaj dobré smartfóny.

huawei mate 30 pro gesta ilustracne
Huawei

Huawei Mate 30 Pro

Na samotný vrchol portf'olia spoločnosti zasadne model Mate 30 Pro. Ten je vylepšením minuloročného smartfónu Mate 20 Pro a hoci neprináša až taký výrazný krok späť akého sme boli svedkami v minulom roku (z modelu Mate 10 Pro na Mate 20 Pro), superlatívy sa šéfovi spoločnosti len tak sypali z rukáva.

huawei mate 30 pro
Huawei

Dizajn a displej

Prvou zmenou, ktorú si všimne hneď každý na prvý pohľad, je zakrivený Horizon displej. Ten prináša väčšie zakrivenie ako konkurencia od Samsungu s zobrazovacím poľom až 85 % siaha takmer do polovice vočnej strany. Displej je typu Flex OLED, má veľkosť 6,53 palcov a rozlíšenie jemných 2400 x 1176 pixelov. Displej zvláda zobrazenie DCI-P3 HDR farieb. Na bokoch nemá žiadne rámčeky a na vrchnej strane nájdeme výrez s 3D rozpoznávaním tváre, ktoré je podobné tým v iPhonoch a dokáže tiež rozpoznávať bezdotykové gestá ruky pri používaní. Selfie kamerka má skvelých 32 megapixelov.

Huawei / YouTube

Klasický predný repráčik by ste na prednej strane hľadali márne. Huawei použil špeciálny reproduktor umiestnený pod displejom. Pod displejom nájdeme aj čítačku odtlačkov prstov. Druhý reproduktor sa nachádza na spodnej strane. Za zmienku stojí dnes už ojedinelý infra port, chýbajúci 3,5 mm audio jack konektor, čo nás však neprekvapuje, a tiež dotykové tlačidlá pre úpravu hlasitosti na boku smartfónu. Jediným štandardným tlačidlom tak ostáva to na zapínanie a vypínanie mobilu.

Huawei / YouTube

Na zadnej strane nájdeme fotoaparát v tvare kruhu, ktorý má pripomínať klasické fotoaparáty. Zaujímavosťou sú tiež farby a hlavne vyhotovenie povrchu. Ten je natívne zo skla, ktoré je však na spodnej strane matné a pomaly prechádza do lesku. Mate 30 Pro by mal tak držať lepšie v rukách a tiež by sa nemal špiniť odtlačkami rúk. Huawei tiež predstavil dva varianty z vegánskej kože, ktoré pôsobia veľmi elegantne a navyše sa vám nerozbijú. Huawei Mate 30 Pro bude dostupný v striebornej, zelenej, fialovej a čiernej, pričom kožené varianty sa budú predávať v lesnej zelenej a oranžovej farbe.

Huawei / YouTube

Fotoaparáty a video

Aj tu urobil huawei veľký kus roboty, hoci je výrobca dobra známy svojimi nehorázne dobrými fotoaparátmi. Medzi objektívmi nájdeme 40-megapixelový hlavný objektív, 40-megapixelový širokouhlý objektív, portrétny objektív s rozlíšením 8 megapixelov a štvrtý s 3D hl'bkový senzor pre kvalitnejšie fotografie s rozmazaným pozadím. Smartfón s touto sústavou objektívov má 3 x optický zoom, 5 x hybridný, a 30 x digitálny zoom takže používatelia budú ich kombináciou schopní priblížiť obraz až 45 x. Objektívy dopĺňa xenónový blesk a senzor teploty farieb. Fotoaparát dokáže fotografovať aj makro snímky zo vzdialenosti iba 2,5 cm od objektu.

huawei mate 30 pro
Huawei

Výborné parametre má fotoaparát mobilu Huawei Mate 30 Pro aj pre natáčanie videa. 4K video pri 60 snímkoch za sekundu, hodnota ISO 51200, rozmazané pozadie pri videu a spomalené slow motion video maximálne až 7680 snímkov za sekundu, čo je absolútne skvelá hodnota.

Huawei / YouTube

Výkon, RAM a pamäť

Vo vnútri Mate 30 Pro nájdeme najnovší 5G čip Kirin 990 5G, ktorý je však kompatibilný aj so 4G sieťami. Predávať sa bude aj 4G verzia s čipom Kirin 990. Kirin 990 tiež obsahuje supervýkonný 8-jadrový procesor vyrábaný 7 nm procesom. Mate 30 Pro príde na trh s hodnotou 8 GB RAM a úložiskom o veľkosti 128 alebo 256 GB, pričom bude možné ho rozšíriť NM pamäťovou kartou. Smartfón bude podporovať aj režim dualSIM, ale musíte sa rozhodnúť či dvierka SIM osadíte dvomi nano SIM kartami alebo jednou a spomínanou pamäťovou kartou.

Huawei / YouTube

Veľké zmeny sa udiali aj v oblasti batérie. Tá má kapacitu skvelých 4500 mAh a podporuje 40 Wattové rýchlonabíjanie či 27 Wattové bezdrôtové nabíjanie. Smartfón tiež dokáže reverzne nabíjať iné zariadenia štandardu Qi a to až trojnásobne vyššou rýchlosťou než predošlé modely. Huawei tiež zapracoval na rýchlonabíjaní v automobiloch prostredníctvom špeciálnej autonabíjačky. Za zmienku stojí aj odolnosť s certifikáciou IP68.

Huawei / YouTube

Android 10 a cena

Spoločnosť Huawei zároveň definitívne potvrdila, že nové smartfóny síce dostanú Android 10, ale ten nebude z dielne spoločnosti Google. Postavili si sovju vlastnú verziu na open source základe systému. Ten bude obsahovať aplikáciu Huawei AppGallery. Tá momentálne obsahuje 45 tisíc aplikácií a Huawei začal budovať vlastný ekosystém s finančnou podporou 1 miliardy dolárov z fondu. Pre AppGallery vytvára obsah už vyše jedného milióna developerov. Systém bude "oblečený" do prostredia EMUI 10.

Huawei / YouTube

Číňania síce stále dúfajú, že sa nejakým spôsobom podarí zvrátiť americký zákaz, ale dovtedy musia tvrdo pracovať na vlastnom ekosystéme. Čínskej spoločnosti Meizu sa podarilo vyriešiť problém s Google aplikáciami tým, že do vlastného obchodu umiestnili inštalátor Google a ten po nainštalovaní vedel niektoré z aplikácií nainštalovať. Snáď sa niečo obdobné podarí aj spoločnosti Huawei. Súčasťou systému Android na Mate 30 Pro bude mimochodom aj tmavý režim.  Cena modelu Huawei Mate 30 Pro bude štartovať na sume 1099 Eur za 8GB+128GB variant a vybavenejší model s dvkrát tak veľkou pamäťou si zákazníci kúpia za cenu 1199 Eur.

zdroj: Huawei

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Fun rádio