MOBIL.sk MOBIL.sk

Applu sa prestáva dariť na jednom z najdôležitejších trhov! Môže za to Donald Trump
zdroj: Apple

Applu sa prestáva dariť na jednom z najdôležitejších trhov! Môže za to Donald Trump

Obchodná vojna medzi Čínou a USA ubližuje veľkým spoločnostiam v oboch krajinách. Ukázalo sa, že napäté vzťahy uškodili aj spoločnosti Apple a Číňania jej prestávajú byť verní.

Spoločnosť zaoberajúca sa poradenstvom v oblasti značiek, Prophet, spravila v Číne výskum na 13 500 majiteľoch smartfónov. Zisťovala, ktoré značky sú pre Číňanov najdôležitejšie a ktorým dôverujú. Ukázalo sa, že u opýtaných sa v porovnaní s minulosťou objavuje stále vyšší „patriotizmus“, pretože sú viac verní domácim značkám.

Spoločnosť Apple klesla v rebríčku značiek na 24. miesto. Ešte minulý rok im pritom patrilo 11. miesto. Naopak, najväčší čínsky výrobca smartfónov, Huawei, sa vyšvihol zo 4. miesta na 2. priečku v porovnaní s minulým rokom. 

zdroj: Apple

Zdá sa, že Číňania takto reagujú na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. Americký prezident, Donald Trump, začiatkom tohto roka vydal zákaz obchodovania amerických spoločností s Huawei, čím ich odstrihol od operačného systému Android. Očividne to ale neuškodilo len spoločnosti Huawei, ale aj Applu, ktorému zákazníci v Číne prestávajú byť verní. 

Podľa Jaya Millikena, predstaviteľa Prophetu, sa čínski zákazníci stávajú viac „nacionalistickí“ pri nákupoch. Podľa neho berú to, čo sa stalo spoločnosti Huawei, ako útok. Aj preto mu začínajú dávať prednosť pred Apple z USA.

Pre jabĺčkovú spoločnosť to môže predstavovať vážny problém. Čína je po Amerike a Európe ich najdôležitejší trh. Len za prvé tri mesiace roku 2019 mal Apple vďaka nej zisk z predajov 13,17 miliárd dolárov.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio