MOBIL.sk MOBIL.sk

Tieto smartfóny vyžarujú najvyššie a najnižšie množstvo radiácie SAR. Ako je na tom ten váš?
zdroj: rawpixel.com / Pexels

Tieto smartfóny vyžarujú najvyššie a najnižšie množstvo radiácie SAR. Ako je na tom ten váš?

Hodnota SAR (Specific Absorption Rate) je hodnota žiarenia, ktorá je uvádzaná pre každý vyrábaný mobil či smartfón. Hoci sa doteraz nepreukázali nepriaznivé účinky tohto vyžarovania (v rámci nastavených limitov) na ľudské zdravie, u citlivejších ľudí môžu vyššie hodnoty spôsobovať bolesti hlavy a pocit diskomfortu.

V Európe je maximálna hodnota SAR nastavená na 2 W na kilogram, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú. Vyžarovanie všetkých rpedávaných mobilných telefónov tak musí byť pod touto hranicou. Keď sa však pozrieme do tabuliek, zistíme, že kým niektoré smartfóny majú vyžarovanie len desatiny tejto hodnoty, hodnota žiarenia iných sa pohybuje na viac ako polovici tohto povoleného limitu. Na túto hodnotu vplýva dizajn antén, materiál, z ktorého je mobil vyrobený, pokrytie signálom v oblasti, kde žijete a podobne.


SAR tabulka mobily
Statista / Bundesamt für Strahlenschutz

Z tabuiek vidíme, že najlepšie sú na tom výrobcovia ako Nokia či Samsung, ktorí dokážu aj dnes vyrábať smartfóny s minimálnou úrovňou žiarenia, ktorého hodnota sa pohybuje hlboko pod stanovenou normou. V tomto zozname sa nachádzajú aj smartfóny LG G7 ThinQ, Honor 7A od Huawei či mobil ZTE Axon Elite, ktorý má spolu so Samsungom Galaxy Note8 nanižšiu úroveň vyžarovania na úrovni 0,17 W na kilogram.

Na opačnej strane tabuľky sa nachádzajú spoločnosti ako Apple, Xiaomi, Sony, Google, OnePlus či model od ZTE Axon 7 mini. Najvyššie hodnoty vyžarovania dosahuje smartfón Xiaomi Mi A1, a to až 1,75 W na kilogram. Nejde však o kompletný zoznam predávaných zariadení jednotlivých značiek. Ten nájdete na stránke Nemeckého spolkového úradu pre ochranu pred žiarením (Bundesamt für Strahlenschutz), kde si môžete prezrieť hodnoty všetkých zariadení predávaných na nemeckom trhu (ktoré sú dostupné aj u nás).

sar mobily hodnoty ziarenia
Statista / Bundesamt für Strahlenschutz

Po krátkom prezretí zoznamu zistíme, že SAR hodnoty v rámci značiek sa veľmi líšia od modelu k modelu. Hľadať treba vždy konkrétny smartfón. Nedá sa generálne povedať, že by na tom bola niektorá zo značiek výrazne lepšie, kým iná výrazne horšie. Ak vás tento aspekt mobilov zaujíma alebo ak ste jednoducho senzitívny, rozhodne by ste mali pri kúpe zariadenia brať do úvahy aj túto hodnotu.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio