MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo sa Apple rozhodol zmeniť názvy iPhonov a prečo to bol dobrý krok?
zdroj: Apple

Prečo sa Apple rozhodol zmeniť názvy iPhonov a prečo to bol dobrý krok?

Apple nám v utorok predstavil trojicu nových iPhonov s názvom iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Pre niekoho mohla byť táto zmena názvov trochu prekvapivá a my sa teraz pozrieme na to, prečo sa v Apple rozhodli zmeniť ich názvy, opustiť od rímskych čísiel a prémiové iPhony označiť ako „Pro.“

Apple si dlhé roky držal určitý systém v nazývaní svojich iPhonov. Nazýval ich číslami podľa toho, ako idú v poradí a každé dva roky k nim pridal písmeno „S“. To sa ale zmenilo s predstavením iPhonu X, ktorý to celé nabúral. Nasledovali ich vylepšené verzie iPhone XS, XS Max a XR. V názvoch už začínal byť trochu zmätok a my sami sme nevedeli, ako sa bude nová generácia volať. Apple sa nakoniec rozhodol vrátiť k starému označovaniu pomocou čísel, ale pridal k ním ešte názov „Pro.“

zdroj: Apple

Z iPhonu 11 sa stal prémiový smartfón pre bežných ľudí

iPhone 11 je nástupcom minuloročného iPhonu XR. Ten bol predstavený ako lacnejší variant k hlavným vlajkovým lodiam. Avšak, rýchlo sa z neho stal najpredávanejší iPhone, ktorý výrazne prekonal jeho dvoch súrodencov. Zákazníci tak dali jasne najavo, že ceny iPhonov XS a XS Max sú príliš vysoké a majú záujem skôr o lacnejší model. Navyše, nevrhalo to dobré svetlo na prémiové modely, ktoré Apple propagoval ako najdôležitejšie – koniec koncov, Apple je spoločnosť, ktorá sa zameriava na prémiové produkty.

Apple sa preto rozhodol, že nástupca iPhonu XR už nebude propagovaný ako lacnejšia verzia s označením „R“ a radšej ho nazval iPhone 11. Vďaka tomu z neho spravil mobil pre bežných užívateľov, ktorý sa zrejme bude predávať najlepšie a zbavil ho nálepky „lacného iPhonu.“ Už to nie je lacnejšia verzia vlajkových lodí – ide o klasický prémiový iPhone, ako sme zvyknutí.

zdroj: Apple

iPhone 11 Pro a Pro Max sú určené pre tých najnáročnejších

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max sa stali modelmi, ktoré sú určené pre náročnejších užívateľov. Oproti „jedenástke“ majú o jednu kameru naviac, vyššie rozlíšenie a jasnejší OLED displej. Označenie „Pro“ vyvoláva v zákazníkoch pocit, že ide o prémiové zariadenia, ktoré si nemôže dovoliť každý a sú určené len pre tých najnáročnejších – s dostatkom peňazí. Už to nie sú len obyčajné iPhony XS a XS Max, ale verzie Pro určené pre „úzku skupinu“ ľudí.

Okrem toho, označenie „Pro“ sa výborne hodí medzi ostatné produkty od Apple. Spoločnosť predáva MacBook Pro aj iPad Pro ako profesionálne verzie klasických zariadení. Je preto prirodzené, že Apple sa rozhodol označiť takto aj svoj najpredávanejší produkt iPhone. 

zdroj: Apple

Veríme, že Apple si po dvoch rokoch menšieho zmätku v názvoch iPhonov spravil konečne poriadok a bude sa tejto schémy držať aj v budúcich generáciách. A zdá sa, že z marketingového hľadiska to bol dobrý krok. Len dúfame, že to nakoniec nedopadne nejak takto: 

zdroj: @ChachaMere | twitter.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio