MOBIL.sk MOBIL.sk

Koľko dní musia pracovať obyvatelia jednotlivých krajín, aby si mohli dovoliť kúpiť nový iPhone? (INFOGRAFIKA)
zdroj: Pixabay.com

Koľko dní musia pracovať obyvatelia jednotlivých krajín, aby si mohli dovoliť kúpiť nový iPhone? (INFOGRAFIKA)

Po septembrovej prezentácii nových produktov od Apple sa tím analytikov z Picodi.com rozhodol porovnať priemernú mzdu vo vybraných krajinách s cenou iPhone 11 Pro (model so 64GB), s cieľom vypočítať, koľko pracovných dní je potrebných na jeho kúpu.

Oficálna cena iPhone 11 Pro (64GB) na Slovensku bude 1179€. Za predpokladu, že podľa štatistického úradu je priemerný príjem v krajine 1023€ v hrubom (780€ v čistom), priemerný Slovák bude musieť odrobiť 31,7 dní, aby si mohol dovoliť tohtoročný iPhone (bez počítania iných nákladov na živobytie). To je o 1,4 dňa menej, ako bolo potrebné odrobiť na minuloročný iPhone.

Na čele rebríčka, s najatraktívnejším pomerom ceny a priemernej mzdy sú Švajčiarsko, USA a Luxembursko. Priemerný Švajčiar by podľa štatistiky mal zarobiť na iPhone 11 Pro za 4,8 dní, Američan za 5,8 dní a Luxemburčan za 6,7 dní . Na druhom konci nájdeme Mexiko: obyvatelia tejto krajiny musia odrobiť 54,2 dní, aby si mohli kúpiť nový iPhone. V krajinách ako Čierna Hora alebo Rusko má tento nový produkt od firmy Apple hodnotu 48,5 a 47 odpracovaných dní.

Slovensko na tom teda nie je zrovna najlepšie, ale nedá sa povedať, že by sme ako národ skončili na úplnom chvoste rebríčka. Slovák má dve možnosti ako si zabezpečiť sumu na nový iPhone skôr. Buď začať pracovať ešte viac alebo sa jednoducho zobrať do niektorej z tých "šťastnejších" krajín a usadiť sa tam. Nebolo by to však veľa kriku pre nič? Teda pre jeden smartfón, ktorý už o rok pravdepodobne vymeníte opäť.

iphone index 2019 picody
INDEX iPhone 2019 / Picodi.com
zdroj: picodi.com

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio