MOBIL.sk MOBIL.sk

V Huawei sa snažia nájsť spôsob, ako dostať Google aplikácie na Android
zdroj: MOBIL.sk

V Huawei sa snažia nájsť spôsob, ako dostať Google aplikácie na Android

Ak sa aspoň trochu zaujímate o technológie, určite vám neušla informácia, ktorá je na pretrase už niekoľko mesiacov. Spoločnosť Huawei nemôže používať systém a aplikácie licencované spoločnosťou Google. Huawei však hľadá riešenia a vyzerá to tak, že nakoniec celá vec možno nedopadne až tak katastrofálne.

Spoločnosť Huawei síce pred niekoľkými týždňami svetu predstavila svoj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý dokáže poháňať celú škálu zariadení, ale jedným dychom firma dodala, že ten ešte nie je pripravený a najradšej by aj naďalej používali operačný systém Android. S tým v zásade nie je žiadny problém, akurát budú na celej veci musieť zapracovať. Ich meno na americkej obchodnej čiernej listine im zakazuje používať akékoľvek produkty z ekosystému značky Google.

Operačný systém Android je však open-source projekt, to znamená, že jeho kód je dostupný každému a každý si tak môže vytvoriť svoju verziu systému. Spoločnosť Huawei tak môže zobrať zdrojový kód a vytvoriť operačný systém na báze Androidu, ktorí bude mierne odlišný ako ten od Google, ale kompatibilita s aplikáciami by mala byť zaručená. Podobná situácia je u počítačov a operačného systému Linux, ktorý má ako open-source hneď niekoľko verzií od viacerých tímov.

harmony os
Huawei

Najväčším problémom nateraz ostáva ekosystém aplikácií od Google a spôsob, akým ich nahradiť alebo dostať do smartfónov. Minulý týždeň sa objavila informácia, že populárna aplikácia ProtonMail by sa mala objaviť v Huawei obchode s aplikáciami App Gallery a nahradiť tak do istej miery Gmail. V priebehu veľtrhu IFA sa riaditeľ spoločnosti huawei vyjadril, že značka hľadá spôsob, ako zákaz americkej vlády obísť a nakoniec dostať aplikácie og Google práve na open-source verziu Androidu.

Výsledok sa dozvieme už 19. septembra, kedy Huawei predstaví svoje jesenné vlajkové lode Mate 30 a Mate 30 Pro. Tam sa dozvieme všetky podrobnosti. Richard Yu, riaditeľ Huawei, však na veľtrhu IFA priznal, že hoci HarmonyOS neplánovali inštalovať do smartfónov v dohľadnej dobe, v prípade, že zákaz používať ekosystém Googlu bude pretrvávať aj naďalej, pre sériu Mate 40 v roku 2020 HarmonyOS predsalen pripravia.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio