MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple iPhone 11 Pro a 11 Pro Max: Výkon, 3 fotoaparáty, lepšia výdrž batérie a nová zelená farba!
zdroj: Apple

Apple iPhone 11 Pro a 11 Pro Max: Výkon, 3 fotoaparáty, lepšia výdrž batérie a nová zelená farba!

Spoločnosť Apple dnes predstavovala novinky. Medzi iným ukázala aj najnovšie iPhony 11 Pro a 11 Pro Max. Živý prenos sledovalo niekoľko miliónov ľudí a niet sa čomu diviť. Hoci sa toho dizajnovo na prvý pohľad veľa nezmenilo, iPhone dostal poriadnu nálož funkčných vylepšení. Poďme sa teda na ne pozrieť.

Zmeny vzadu, zmeny vo vnútri

Ako prvé si každý všimne zmenu názvu. Kým nástupca iPhonu XR dostal prostý názov iPhone 11, nová generácie iPhonu XS a XS Max nesie označenie iPhone 11 Pro a Pro Max. Označenie Pro v názve naznačuje, že s funkčnými novinkami nových iPhonov toho dokážete spraviť podstatne viac a na vyššej úrovni, než tomu bolo v minulosti. V globále spoločnosť Apple venovala najviac času novému procesoru a fotoaparátu.

apple iphone 11 pro max
Najviac nečakanou novinkou je nový zelený odtieň iPhonov pre rok 2019 / 2010 s názvom polnočná zelená. Najočakávanejšou novinkou zas fotoaparát s tromi objektívmi / Apple

V rámci dizajnu sa toho pri pohľade zpredu veľa nezmenilo, nové iPhony 11 Pro a 11 Pro Max sú len o chlp väčšie ako ich predchodcovia. V jednotlivých rozmeroch nabrali 0,4 až 0,6 mm. Rovnako sú o niečo ťažšie. iPhone 11 Pro váži 188 gramov (iPhone XS má 177 gramov) a iPhone 11 Pro Max váži 226 gramov (u iPhonu XS Max je to 208 gramov).

Po novom je iPhone aj matný aj zelený

Vizuálnou novinkou je však nová povrchová úprava skla na zadnej strane s matným efektom, ktorú Apple nazýva "PVD coating". Za druhú (relatívne nečakanú a výraznú) novinku by sme mohli označiť nový farebný variant s názvom polnočná zelená (Midnight Green), ktorá je veľmi nevšedná a novým iPhonom vcelku pristane. Rám telefónu tvori opäť nehrdzavejúca oceľ.

apple iphone 11 pro max
V ktorej farbe sa vám nové iPhony 11 Pro a 11 Pro Max páčia najviac? / Apple

Uhlopriečky displejova ich rozlíšenie sa nezmenili, opäť ide o 5,8 a 6,5-palcové displeje s vysokovu hustotou pixelov 458 pixelov na palec. Čo sa však zmenilo je technológia displeja. Apple v lete pri predstavovaní nového počítača Mac Pro predstavil aj Apple Pro displej XDR pre profesionálov a jeho technológiu umiestnil aj do tohoročných iPhonov. OLED displeje tak majú po novom prívlastok Super Retina XDR.

Nový a úsporný displej s vysokým jasom

Maximálny jas porástol na 1200 nitov, takže už by nikto nemal mať problém s čitateľnosťou displeja na priamom slnku. Ide o skvelú hodnotu. Technológie ako haptická odozva alebo True tone technológia je dnes už u iPhonov samozrejmosťou. Poteší ich o 15 % nižšia energetická náročnosť, ktorá sa odrazí aj na ich výdrži. Nový iPhone 11 Pro vydrží na jedno nabitie až o 4 hodiny dlhšie a iPhone 11 Pro Max až o 5 hodín viac. Apple zlepšil aj biometrickú funkciu Face ID, ktorá bude s novým iOS 13 rýchlejšia a dokáže tvár snímať aj so širších uhlov.

apple iphone 11 pro max night mode
Nočný mód dokáže zachytiť uspokojivé snímky aj za veľmi zlého osvetlenia / Apple

Dostávame sa k novému čipu Apple A13 Bionic, ktorý sa tiež vyvinul. Apple tvrdí, že ide o najrýchlejší čip v akomkoľvek smartfóne súčasnosti. To sa spoločnosti podarilo dosiahnuť optimalizáciou. Nový čip má 6 jadier, 3. generáciu neurálneho čipu a je postavený na 2. generácii 7 nm výrobného procesu.

Čip Apple A13 Bionic je údajne najrýchlejší čip v smartfóne vôbec

V ľudskej reči to značí, že 8,5 miliárd tranzistorov na čipe zvládne za sekundu vykonať až 1 bilión operácií. Jadrá a ostatné súčasti čipu sa vypínajú a zapínajú podľa potreby, čo tiež znížilo záťaž na batériu. Hoci Apple opäť neprezradil jej kapacitu, ukľudnil nás aspoň informáciou, že k novým iPhonom bude dostupná 18 wattová rýchlonabíjačka.

apple iphone 11 pro max photo app
Kvôli veľkým novinkám v oblsti fotoaparátu spoločnosť Apple redizajnovala aplikáciu fotoaparátu, aby uspokojila aj náročnejších používateľov / Apple

Pomaly ale isto sa dostávame k zadnej strane noviniek. Tu každý zbadá zmeny na prvý pohľad. Nové iPhony dostali do vienka až 3 objektívy, ktoré sú spolu so senzormi kalibrované v továrni, aby používateľom poskytli tie najlepšie výsledky. Teleobjektív, klasický objektív a širokouhlá optika sú tým, po čom fanúšikovia firmy Apple volali.

iphone 11 pro
Novinkou je funkcia Deep Fusion a tiež Portrét mód s pozadím v bielej farbe / Apple

Každý z nich má štandardných 12 megapixelov a každý dokáže natáčať 4K video o 60 snímkoch za sekundu. Rozhodne to však nie je všetko. iPhony majú nový nočný režim, ktorý vám umožní fotiť skvelé fotky aj za veľmi zlého svetla. Osobne sme zvedaví, ako novinky obstoja v tvrdej konkurencii Samsungu či Huawei. Optická stabilizácia obrazu je dnes už štandardom.

3 objektívy, nové prostredie fotoaparátu a veľa iného

Apple v rámci fotoaparátov popísalo ešte jednu novinku a tou je funkcia Deep Fusion. Ide o pokročilé spracovanie obrazu čipom s neurálnymi sieťami. iPhony skrátka odfotia 4 fotografie ešte predtým, než stlačíte spúšť a 4 ďalšie po tom. Zároveň pri stlačení urobia snímok s dlhšou expozíciou a neskôr všetky dáta iPhone zloží do jednej dokonalej fotografie (aspoň tak to tvrdili zástupcovia spoločnosti Apple).

Prostredie fotoaparátu je prepracované pre Pro používateľov a rýchlosť uzávierky by mala byť tak rýchla, že dokážate odfotiť ostré snímky padajúcich kvapiek vody. Na pódiu sa na chvíľu zjavili aj tvorcovia aplikácie Filmic Pro, ktorí demonštrovali, že nové iPhony dokážu prostredníctvom nej nahrávať video aj všetkými objektívmi naraz. A to aj prednou selfie kamerkou, ktorej rozlíšenie narástlo na 12 megapixelov z minuloročných 7 megapixelov.

S novým systémom iOS 13 dorazí už čoskoro

Apple ukázal aj americký cenník, kde zisťujeme, že ceny by amli ostať rovnaké ako pri predchádzajúcich modeloch. V Európe (nemecký Apple store) bude stáť základný 64 GB iPhone 11 Pro 1149 Eur a iPhone 11 Pro Max 1249 eur. Ceny budú zhruba na úrovni minuloročných cien. Predobjednávky budú dostupné od 13. septembra, pričom prvé kusy sa ku svojim majiteľom dostanú o týždeň neskôr, 20. septembra, kedy sa pravdepodobne dočkáme aj my na Slovensku.

iphone apple keynote 11 pro iphone max
Nové iPhony 11 Pro a 11 Pro Max sú doslova nabité funkciami / Apple

Klasickú šedú, striebornú a zlatú farbu doplní spomínaná polnočná zelená a záujemcovia si budú môcť vybrať z modelov so 64 GB, 256 GB a 512 GB úložiskom. Súčasťou noviniek bude aj nový operačný systém iOS 13, ktorý podrobnejšie rozoberieme v samostanom článku. Súčasťou nových iPhonov by malo byť tiež ročné predplatné služby Apple TV+ zadarmo.

zdroj: apple.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio