MOBIL.sk MOBIL.sk

Rusko obvinilo spoločnosti Google a Facebook z toho, že ovplyvňovali ich voľby
zdroj: wikipedia.org, speedofcreativity.org

Rusko obvinilo spoločnosti Google a Facebook z toho, že ovplyvňovali ich voľby

V Rusku sa tento víkend konali komunálne voľby. Rusi si volili svojich zástupcov vo viac ako 80 regiónoch federácie vrátane Moskvy. Krátko po ich skončení sa objavili informácie o tom, že veľkí technologickí giganti nimi údajne manipulovali.

Tieto vážne obvinenia sa týkajú spoločností Google a Facebook. Predstavitelia Ruska tvrdia, že obe spoločnosti zasahovali do výsledku volieb. Zverejňovali reklamy, ktoré súvisia s voľbami, čo je proti ruským zákonom. V zákone sa píše, že politické reklamy nemôžu prebiehať v deň volieb, teda v nedeľu a ani v predchádzajúci deň. 

Ruský vládny orgán Roskomnadzor, ktorý dohliada na dodržiavanie mediálnych zákonov krajiny uviedol, že na sociálnych sieťach Facebook, ako aj vo vyhľadávači Google boli počas volieb spustené reklamy, ktoré mohli ovplyvniť voľby. „Tieto kroky možno považovať za zasahovanie do zvrchovaných záležitostí Ruska a bráneniu demokratických volieb v Ruskej federácii,“ píše sa na oficiálnej stránke orgánu Roskomnadzor.

zdroj: Gciriani, wikipedia.org

Ku kauze sa už stihol vyjadriť Google. „Podporujeme zodpovednú politickú reklamu,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení. „A očakávame, že všetky politické reklamy a destinácie budú v súlade s miestnymi zákonnými požiadavkami, vrátane zákonov o volebných kampaniach a povinných volebných „tichých obdobiach“ pre všetky cielené geografické oblasti.“ To, či počas ruských volieb prebiehala politické reklama už ale neprezradili.

Nie je to prvýkrát, čo je veľký technologický gigant obvinený z ovplyvňovania volieb. Po skončení amerických prezidentských volieb v roku 2016 sa objavili dôkazy, že Rusko s nimi manipulovalo prostredníctvom Facebooku.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio