MOBIL.sk MOBIL.sk

Walkman oslavuje 40 rokov, spoločnosť Sony preto predstavila jeho špeciálnu výročnú edíciu
zdroj: Sony

Walkman oslavuje 40 rokov, spoločnosť Sony preto predstavila jeho špeciálnu výročnú edíciu

Hoci sa za popularizátora osobného audia v súčasnej podobe považuje spoločnosť Apple, za myšlienkou hudby v pohybe stojí soločnosť Sony. Práve japonský gigant pre 40 rokmi predstavil prvý osobný prehrávač Walkman.

Hoci sa walkmany vyrábajú dodnes, už dávno nemajú takú pozornosť, akej sa im dostávalo v minulosti. Nešlo pri tom o žiadne prehrávače s pevným diskom či pamäťou. Hudba bola uchovávaná na magnetofónových kazetách. Prvým takýmto prehrávačom od Sony bol model Sony TPS-L2, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1979.

sony walkman
Prvý Walkman, ktorý spoločnosť Sony predstavila ešte v roku 1979 / Sony

Neskôr si Walkmany našli cestu aj k prehrávaniu kompaktných diskov (cd), minidiskov, Walkmany sa chvíľu vyrábali aj z klasickými HDD až nakoniec dostali klasické pamäte. Dnes tieto prehrávače dokážu prehrať vysokokvalitné Hi-Res audio, majú veľký dotykový displej a poháňa ich operačný systém Android.

vyročny sony walkman anniversary
A toto už je výročný model prehrávača Walkman v plnej svojej kráse / Sony

Spoločnosť Sony pri príležitosti tohto výročia predstavila výročný model svojho prehrávača Walkman. Zariadenie má názov Sony NW-A100TPS a na zadnej strane bude mať vyobrazené logo pripomínajúce 40 rokov tejto hudobno-technologickej subznačky. K dispozícii bude aj unikátne kazetové rozhranie pre skutočných milovníkov retra.

sony walkman history
Takto sa prehrávač Walkman vyvíjal v priebehu času / Sony

Aj výročnú novinku bude poháňať Android a bude vybavená niekoľkými vychytávkami pre audiofilov. Klasikou je digitálny zosilňovač signálu Master HX pre vylepšenie hlasitosti a kvality nahrávok. Procesor DSEE HX zas dokáže zkvalitniť horšie komprimované nahrávky a k ultimátnemu zážitku dopomôže aj vinylový procesor, ktorý každému digitálnemu súboru dodá charakter zvuku platne.

Batéria zvládne prehrávať hudbu až 26 hodín a dobíjať sa bude pomocou moderného USB-C konektora. Cena ani dátum uvedenia na trh zatiaľ oznámené neboli, ale predpokladáme, že zákazníci si za túto edíciu prehrávača Walkman od Sony priplatia. Spoločnosť preto pripravila aj rovnaký model s názvom NW-A105, ktorý bude bez spomínaného loga či výročných bonusov.

zdroj: sony.sk

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio