MOBIL.sk MOBIL.sk

Nokia 6.2 a Nokia 7.2: Dvojičky strednej triedy s ikonickým nordickým dizajnom
zdroj: Nokia

Nokia 6.2 a Nokia 7.2: Dvojičky strednej triedy s ikonickým nordickým dizajnom

Spoločnosť Nokia na veľtrhu IFA 2019 v Berlíne predstavila (okrem iného) dvoch nových zástupcov strednej triedy smartfónov. Nokia 6.2 a 7.2 prichádzajú s čistými líniami a klasickým nordickým dizajnom. Zaujímavosťou je, že až na niekoľko rozdielov tieto dva smartfóny zdieľajú dizajn i výbavu.

Nokia 6.2

Nokia 6.2 je skromnejšie vybaveným smartfónom z dvojice predstavených noviniek. Budúcemu majiteľovi ponúka 6,3-palcový Full HD+ displej s výrezom tvaru kvapky pre 8-megapixelovú selfie kamerku. Na zadnej strane nájdeme kruh, ktorý si niektorí môžu pamätať z Nokií radu Lumia a v ňom hneď tri objektívy fotoaparátu.

nokia 6.2
Nokia 6.2 / zdroj: Nokia

Hlavný senzor má 16 megapixelov, širokouhlá optika ponúka 8 megapixelové rozlíšenie a do tretice tu nájdeme 5-megapixelový senzor hĺbky. Pod kruhovým fotoaparátom nájdeme klasickú čítačku odtlačkov prstov.

Nokiu 6.2 poháňa čip Qualcomm Snapdragon 636 predstavený pred dvomi rokmi. Ide tak o overený čip strednej triedy, ktorý je síce starší, ale Nokia sa ho rozhodla použiť pravdepodobne kvôli zníženiu nákladov. V tejto kategórii zariadení by však nemal byť sklamaním.

Hodnota 3/4 GB RAM podľa verzie je na strednú triedu vcelku obvyklá a úložisko 32/64/128 GB dnes už tiež. Batéria má kapacitu skvelých 3500 mAh, takže smartfón by mal vydržať 2 dni na jedno nabitie. Pri kúpe smartfonu v ňom bude nainštalovaný Android 9 Pie, ale Nokia sľubuje rýchlu aktualizáciu na 10 verziu systému.

nokia 6.2
Nokia 6.2 / zdroj: Nokia

Poteší rýchly USB-C konektor a tiež 3,5 mm jack konektor pre slúchadlá, ktorý sa zo smartfónov dnes už vytráca. Nokia 6.2 by mala byť dostupná v ľadovej a keramickej čiernej farbe koncom septembra za cenu 200 až 250 Eur podľa verzie.

Nokia 7.2

Vybavenejší súrodenec Nokie 6.2 akoby mu z oka vypadol. Nokia 7.2 zdieľa dizajn modelu 6.2 z veľkej časti, akúraát je funkčne zameraná na kreatívcov. Displej je identický (IPS Full HD+), výrez nad ním tiež, len selfie kamerka už uspokojí aj náročnejších používateľov. Má totiž rozlíšenie 20 megapixelov.

Na niekoľko zmien natrafíme aj pri ďalšom skúmaní. Nokia 7.2 je vybavená výkonnejším procesorom Snapdragon 660, ktorý je tiež novší. 4/6 GB RAM sa tu kombinuje s úložiskom 64/128 GB.

nokia 7.2
Nokia 7.2 / zdroj: Nokia

Zmeny sa dotkli hlavného fotoaparátu, ktorého rozlíšenie narástlo hneď o niekoľko tried na 48 megapixelov, zvyšné dva objektívy sú opäť zhodné s Nokiou 6.2 (8 + 5 megapixelov). Nokia 7.2 však má na fotoaparáte označenie Zeiss a v prostredí fotoaparátu nájdeme aj špeciálne Zeiss režimy rozostrenia pozadia.

Spoločnosť upozorňuje aj na to, že ich umelá inteligencia pri tomto type efektov nerozostruje iba pozadie, ale pracuje aj s objektami v popredí, takže výsledky by mali byť oproti konkurencii o niečo realistickejšie. Všetku ostatnú výbavu nové Nokie zdieľajú.

nokia 7.2
Nokia 7.2 / zdroj: Nokia

Bluetooth, podpora navigačných systémov, kapacita batérie, dokonca aj rozmery a hmotnosť. Výnimkou sú farebné prevedenia a cena. Nokia 7.2 bude dostupná v ľadovej, uhoľnej čiernej a azúrovej zelenej za základnú cenu 300 Eur. Vyššie verzie budú stáť pochopiteľne viac.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio