MOBIL.sk MOBIL.sk

iPhony pre rok 2020 prídu pravdepodobne s Touch ID zabudovaným v displeji
zdroj: Pexels.com

iPhony pre rok 2020 prídu pravdepodobne s Touch ID zabudovaným v displeji

S príchodom iPhonu X spoločnosť Apple presedlala z čítačiek odtlačkov prstov Touech ID na zabezpečenie prostredníctvom rozpoznávania tváre. Technológia dostala meno Face ID. Zdá sa však, že budúcnosť nám opäť prinesie odomykanie iPhonov odtlačkami prstov.

Čítačky odtlačkov prstov zabudované v displeji dnes nie sú žiadnou raritou. Vo svojich zariadeniach ich ponúka hneď niekoľko popredných výrobcov mobilov. Všetky čítačky odtlačkov prstov v displeji však majú spoločného menovateľa a tým je jeden bod, kde táto funkcia funguje. Práve toto je zrejme dôvovd, prečo s podobnou funkciou zatiaľ neprišla spoločnosť Apple vo svojich iPhonoch.

Problémom moderných čítačiek je (a je úplne jedno či sa jedná o optické alebo ultrazvukové rozpoznávanie odtlačku), že pokiaľ prst nepriložíte na to správne miesto správnym spôsobom, smartfón sa vám neodomkne. Veľmi frustrujúce je to napríklad ráno, keď si rozospatí chcete odomknúť mobil, ale prst nepriložíte správne na mobil na nočnom stolíku. Po niekoľkých pokusoch vás systém z bezpečnostných dôdovod na niekoľko minút vypne a máte to skúsiť neskôr.

Spoločnosť Apple sa možno práve tomuto chcela vyhnúť a začala pracovať na odlišnom koncepte. Čítačka odtlačkov prstov na nových iPhonoch by mala byť schopná rozoznať prst na väčšej ploche (napríklad na celej polovici displeja). Takže by bolo jedno kde a ako prst priložíte, iPhone ju jednoducho rozozná a vy sa vyhnete frustrácii.

Odtlačok prsta
Odtlačok prsta (pixabay.com)

Pre ľudí, ktorí si zvykli na Face ID sú tu tiež dobré správy, pretože Apple údajne ponechá v iPhonoch aj túto biometrickú funkciu a každý si tak bude môcť vybrať zabezpečenie, aké viac vyhovuje jeho potrebám. Face ID je podľa Apple bezpečnejšou funkciou ako Touch ID. Kým chyba pri odomykaní tváre môže nastať v pomere 1 : 1 000 000, pri odtlačku prstov je to 1 : 50 000.

Na druhej strane vieme, že Face ID je trochu pomalší spôsob odomykania iphonu a nefunguje vždy spoľahlivo. Funkcii robia problém vyššie teploty a tiež prípad, ak máte dvojičku. Tá váš iPhone dokáže odomknúť bez problémov. S príchodom systému iOS 13 a nových iPhonov (o pár dní) sa však má časť týchto nedostatkov Face ID odstrániť.

iphone 2019 11
Mobile Fun / YouTube

Informácia o Touch ID v displeji nie je úplne nová, ale analytici a leakeri pôvodne predpokladali, že do iPhonov dorazí až v roku 2021. Podľa správy agentúry Bloomberg si však Apple dal načas a novinku testuje už s generáciou iPhonov pre rok 2020. Ľudia majú totiž stále menej dôvodov kupovať nové iPhony, ktoré za konkurenciou zaostávajú, no ceny majú vysoké.

Pokiaľ začnú prechádzať na Android, ktorý je oveľa rýchlejším systémom než kedysi a iOS-u sa v mnohom vyrovná, tržby Applu začnú padať, čo by znamenalo problém. iPhone je totiž ešte stále najziskovejším produktom americkej spoločnosti, preto by sa mala cupertinská spoločnosť rozhýbať, o čo sa evidentne aj snaží.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio