Mobil.sk Mobil.sk

Nokia je v aktualizáciách systému lepšia než Samsung či Huawei, hovorí štúdia
zdroj: Mediamodifier / Pixabay.com

Nokia je v aktualizáciách systému lepšia než Samsung či Huawei, hovorí štúdia

Navyše si výrobcovia mobilov často Android upravujú k obrazu svojmu, čo situáciu okolo aktualizácií ešte viac spomaľuje. Preto prišla spoločnosť Google s programom Android One, ktorý má isté pravidlá a pokiaľ ich výrobcovia splnia, majú neskutočnú možnosť vydávať aktualizácie pre dané zariadenia takmer okamžite, ako ich Google vydá. To sa jasne odzrkadľuje na schopnosti výrobcov nové aktualizácie prinášať používateľom.

Spoločnosť Counterpoint Research prišla s novým výskumom, ktorý ukazuje, ako sú jednotliví výrobcovia schopní aktualizovať svoje zariadenia. Z grafu jasne vyplýva, že značka Nokia, ktorá po reštarte začala vyrábať smartfóny s Androidom len pred pár rokmi, si vo výskume počína najlepšie. Je to spôsobené tým, že Nokia si program Android One osvojila ihneď od začiatku. Druhé miesto patrí Samsungu.

Z gramu napríklad vidíme, že smartfóny výrobcov ako Oppo či Vivo zväčša stále bežia na staršom Androide Oreo / Counterpoint Research

Ten mal s aktualizáciami ešte pred niekoľkými rokmi riadny problém. Na Android totiž ešte "navliekal" svoje korporátne prostredie TouchWiz a neskôr Samsung Experience a aktualizácie distribuoval niekedy až pol roka po oficiálnom vydaní. Dnes však Samsung používa prostredie One UI, ktoré je oveľa efektívnejšie a aj napriek zmenám oproti klasickému Androidu spoločnosť dokáže na novšie verzie aktualizovať výrazne rýchlejšie.

Hranicu 80 % ešte prekročili čínske esá Xiaomi a Huawei a potom toto číslo rapídne klesá. Je to aj z toho dôvodu, že ostatné značky predajú omnoho menej zariadení a následné prispôsobovanie systému je tak veľmi nákladné a s menším počtom ľudí trvá podstatne dlhšie. Pre tieto spoločnosti je tak po softvérovej stránke jednoduchšie pripraviť úplne nový model smartfónu, než aktualizovať ten starý. Používateľom so staršími zariadeniami tak distribuujú už len softvérové záplaty.

Najrýchlejšie svoje smartfóny aktualizujú značky Nokia, Lenovo a Xiaomi / Counterpoint Research

Nanešťastie pre výrobcov trh s mobilnými zariadeniami spomaľuje a ľudia si svoje smartfóny ponechávajú dlhšie než tomu bolo v minulosti, takže tieto čísla sa v budúcnosti budú pravdepodobne zhoršovať. Výrobcovia by si teda mali nájsť iný zdroj príjmov, aby sme my, používatelia, mali k dispozícií vždy čerstvé aktualizácie aj v prípade, že si chceme mobil nechať 3-4 roky.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Fun rádio