Mobil.sk Mobil.sk

Ikonická Nokia 3310 oslávila svoje 19. narodeniny. Takáto bola!
zdroj: MOBIL.sk

Ikonická Nokia 3310 oslávila svoje 19. narodeniny. Takáto bola!

Nokia 3310 bola predstavená 1. septembra roku 2000. Krátko po svojom predstavení sa z nej stala doslova legenda, a to nielen v domácom Fínsku, ale na celom svete. Na svoju dobu totiž ponúkala skvelú zmes funkcií za super cenu.

Nokia 3310 je pojmom ešte aj dnes. Keď ju začnete vyhľadávať v internetových obchodoch ako eBay či Amazon, zistíte, že si ju za smiešny peniaz môžete zakúpiť ešte aj dnes, hoci sa oficiálne už dlhé roky nepredáva. Tento telefón je doteraz súčasťou meme obrázkov, pretože okrem iného mal povesť nezničiteľného mobilu. Ak vám Nokia 3310 padla na Zem, rozletela sa síce na niekoľko častí, ale potom ste ju jednoducho zložili a ona spoľahlivo fungovala ďalej.

Ďalšou sférou, v ktorej "tritridesina" vynikala, boli melódie. Tie si rovnako ľudia pamätajú dodnes a komu by v tej dobe nestačili zabudované melódie, mohol si prostredníctvom editora zložiť svoje vlastné. Ako na tom však bola Nokia 3310 so špecifikáciami? Dnes na človeka pôsobia už trochu úsmevne. Jediné, čo však v dnešnej dobe úsmevne nepôsobí, bola výdrž batérie. Čítajte ďalej.

nokia 3310
ph.sellprice.co

Telefón mal 133 gramov a rozmery 113 x 48 x 22 mm. Podporoval 2G siete prostredníctvom miniSIM karty. Displej bol monochromatický s rozlíšením 48 x 84 pixelov a zobrazil až 5 riadkov textu. Síce ste ním nemohli posielať MMS správy a nemal ani fotoaparáty, ale podporoval zobrazovanie malých čiernobielych obrázkov, ktoré ste si mohli umiestniť na plochu.

V telefóne boli 4 hry (Snake II, Pairs II, Space Impact a Bantumi), ktoré sa stali legendami. Najviac z nich bol však obľúbený klasický Snake (had). Telefónny zoznam vám zobrazil až 10 (!) prijatých, zmeškaných či vytočených hovorov. Pamäť na telefónne čísla v mobile nebol, tie ste si mohli uložiť na kartu SIM.

Nokia_3310_mobile_phone
wikimedia.org

Tí, čo radi posielali správy si určite pamätajú slovník T9 a kto chcel ušetriť na sms správach, ktoré mohli mať 150 znakov, písal text spôsobom "AhojAkoSaMas?". Celkovo ste mohli napísať správu zloženú z až 459 znakov, ale zaplatili ste ako za štyri. Mimochodom, k dispozícii ste mali až 5 prednastavených smajlíkov. Boli tvorené z bodiek, čiarok a zátvoriek. Z ostatných funkcií spomenieme prevodník mien, vyzváňacie profily, kalkulačku, šetrič obrazovky, budík a dokonca vibračné zvonenie.

Nokia 3310 na jedno nabitie vydržala zhruba 3 dni bežného používania. Keď ste však patrili k ľuďom, ktorý mobil nevyužívajú tak často, nebol problém sa dostať ani na 5 alebo 6-dňovú výdrž. V dnešnej dobe pôsobí táto hodnota ako niečo absolútne nereálne. Ani Nokia 3310 však nebola dokonalá. Nemala IrDA port, dátové prenosy ani WAP (mileniáli použite google).

"Tritridesina" stála vo svojej dobe 10 400 slovenských korún, čo je v presnom prepočte zhruba 350 Eur. Na dnešnú dobu je to úplne normálna suma, ale v tej dobe to bol mesačný plat obyčajného pracujúceho človeka. A to bola Nokia 3310 absolútny low end. Našťastie operátori v tej dobe veľmi silno dotovali telefóny na paušál, takže ste si ju k (brutálne drahému) paušálu mohli kúpiť za 1 korunu (0,033 centu). Brali by ste dnes mobil s takýmito špecifikáciami?

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Fun rádio