Mobil.sk Mobil.sk

Čínska AI aplikácia ZAO je nový hit internetu! Do známych filmových scén doplní akúkoľvek tvár
zdroj: @AllanXia | twitter.com

Čínska AI aplikácia ZAO je nový hit internetu! Do známych filmových scén doplní akúkoľvek tvár

Po FaceApp ovládol Čínu nový virálny hit aplikácia Zao. Užívatelia si vďaka nej môžu bezplatne vyskúšať technológiu deepfake a vytvárať falošné videá s vlastnou tvárou.

Spomínate si na falošné videá Marka Zuckerberga, Donalda Trumpa či Kim Kardashian, ktoré len nedávno kolovali sociálnymi sieťami? Reklamná spoločnosť v spolupráci s dvoma umelcami vtedy vytvorila krátke videá so známymi osobnosťami, ktoré boli v skutočnosti vytvorené umelou inteligenciou. Videá vyzerali tak realisticky, že im mnoho ľudí uverilo.

Teraz si niečo také môžu vyskúšať aj bežní užívatelia v Číne vďaka aplikácií Zao. Tá sa objavila v čínskom App Store len v piatok, no v priebehu pár dní sa stala obrovským hitom. V rekordne krátkom čase sa dostala na prvé priečky medzi iOS aplikáciami a sociálne siete sa zaplnili fakovými videami od nadšených užívateľov.

zdroj: apple.com

Ako aplikácia funguje sa môžete pozrieť na názornom príklade od herného vývojara Allana Xia, ktorý si ju vyskúšal na vlastnej koži. Rozhodol sa zobrať niekoľko známych filmov s Leonardom DiCapriom a doplnil do nich svoju tvár. Do aplikácie mu stačilo vložiť jednu fotografiu a o všetko ostatné sa postarala umelá inteligencia. Podľa jej slov jej výroba trvala menej ako osem sekúnd. Sami sa môžete pozrieť na to, ako presvedčivo vyzerá výsledok.

zdroj: @AllanXia | twitter.com

Ide o výbornú demonštráciu toho, kam sme sa technologicky dostali. Ešte nedávno by bolo potrebné mať na výrobu podobného videa stovky obrázkov, dnes to umelá inteligencia zvládne len s jediným. Zároveň je však alarmujúce, ako jednoducho sa dá spraviť realisticky vyzerajúce falošné video a podobná technológia môže byť veľmi nebezpečná v nesprávnych rukách.

zdroj: @AllanXia | twitter.com

V súvislosti s aplikáciou Zao sa už objavila aj dávka kontroverzie. V podmienkach sa píše, že vývojári dostanú bezplatne trvalé, neodvolateľné a prenosné právo využívať všetok obsah, ktorí užívatelia vytvorili. Spoločnosť Changsha Shenduronghe Network Technology, ktorá za appkou stojí, ale tvrdí, že všetky užívateľské fotografie a videá bude využívať výlučne na vylepšenie umelej inteligencie. Sľubuje, že po tom, čo užívatelia vymažú svoj obsah z aplikácie, zmizne aj z ich serverov.

Appka Zao je zatiaľ dostupná len pre iOS zariadenia v Číne. Zatiaľ nevieme, či autori plánujú vstúpiť aj ostatných častí sveta a či sa jej dočkáme aj na Slovensku.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Fun rádio