MOBIL.sk MOBIL.sk

Aj Facebook sa chystá schovávať lajky, aby predišiel psychickým problémom svojich používateľov
zdroj: MOBIL.sk

Aj Facebook sa chystá schovávať lajky, aby predišiel psychickým problémom svojich používateľov

Lajky. Drobná súčasť sociálnych sietí, ktorá má však na ľudský život väčší dopad, než sme pôvodne očakávali.

Keď sa na internete objavili prvé sociálne siete, mali slúžiť najmä na komunikáciu a zdieľanie informácií medzi ich používateľmi. V priebehu rokov sa však z nich stal marketingový nástroj, mieto pre ovplyvňovanie ľudí, zárobková činnosť a vec, ktorá ľuďom spôsobuje depresie.

Problémom je, že na sociálnych sieťach všetci vystavujú fotografie na ohúrenie ostatných. Používatelia na nich vykresľujú svoje dokonalé životy plné peňazí, exotických dovoleniek, drahých vecí a oblečenia. Samozrejme nejde o reálny život, ale o cielenú činnosť, ktorá má pritiahnuť pozornosť ostatných. Preto bežný človek veľmi ľahko podľahne pocitu, že všetci žijú rozprávkový život, len ten jeho nestojí za nič.

Fakt, že sociálne siete zhoršujú ľudskú psychiku bol najprv iba podozrením, ale neskôr sa uskutočnilo viacero vedeckých štúdií, ktoré tento nepriaznivý dopad na osobnosť človeka potvrdili. V posledných dvoch rokoch sme zároveň boli svedkami toho, ako sa o túto skutočnosť začali zaoberať aj samotné sociálne siete či technologickí giganti a začali prinášať rôzne opatrenia.

facebook-facebook-messenger-messenger-1613468.jpg
pexels.com

S jedným z nich prišiel nedávno aj Instagram, ktorí momentálne v niekoľkých štátoch na svete testuje dopad nezobrazovania počtu lajkov pri fotkách. Práve ten je totiž pre mnohých určijúci. Čím viac lajkov máš pod fotkou, tým je tvoja (prázdna a stratená) existencia na sociálnych sieťach spokojnejšia. Napriek tomu, že si to niekto nechce pripustiť, je tomu tak.

Po tom, čo tento prístup začal testovať Instagram, sa zdá, že sociálna sieť Facebook bude jeho kroky nasledovať. Inžinierka Jane Manchun Wong totiž objavila v kóde aplikácie Facebook pre Android zmenu, ktorá poukazuje práve na tento prístup k obsahu. Používateľ neuvidí kompletný počet lajkov pod príspevkov, zobrazí sa mu len niekoľko mien, ktoré sú pre dotyčného najviac relevantné, pretože patria k jeho blízkym ľuďom.

Oficiálny začiatok tohto testu, ani zoznam krajín, kde bude prebiehať, ešte zverejnené neboli. Určite však nejde iba o kačicu. Jane Manchun Wong je totiž inžinierkou, ktorej sa sledovaním kódu aplikácií podarilo objaviť už nejednu novú funkciu sociálnych sietí, a to celé týždne či mesiace pred oficiálnym predstavením.

Facebook zrejme tiež chce prispieť k zníženiu sociálneho tlaku na ľudí, ktorý sociálne siete priamo vytvárajú a živia. Pokiaľ by sa takýto prístup stal štandardom, pomohlo by to uzdraviť nejedno ľudské ego zbytočne rozdrvené internetom.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio