MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci vytvorili „umelý jazyk“, ktorý vám povie, či má tá drahá whisky naozaj 18 rokov
zdroj: pixabay.com

Vedci vytvorili „umelý jazyk“, ktorý vám povie, či má tá drahá whisky naozaj 18 rokov

S novou technológiou sa vám už nestane, že vám v bare ponúknu 18 ročnú whisky, ktorá je v skutočnosti len lacnou náhradou. Teda, minimálne budete vedieť, že vás oklamali.

Tímu vedcov zo Škótska sa podarilo vytvoriť malé zariadenie, ktoré môže fungovať ako „umelý jazyk“ na ochutnávanie nápojov. Zariadenie sa dá použiť na rozoznanie veľkého množstva chutí a ako hovoria sami vedci, dal by sa používať v boji proti falošným nápojom, ktoré sa inak rozoznávajú ťažko.

Hovoríme o „umelom jazyku,“ no samotné zariadenie zrejme bude mať trochu iný tvar. Vedci tvrdia, že ich technológia by sa dala zmestiť do malého, prenosného prístroja, ktorý by následne mohol byť využívaný na viacero rôznych účelov. Okrem porovnávania falošného alkoholu by napríklad mohol identifikovať jed v nápoji či slúžiť na environmentálne monitorovanie riek.

zdroj: pxhere.com

„Umelý jazyk“ vedcov vyzeral ako sklenená doštička, ktorá obsahovala tri samostatné polia. Každé sa skladalo z dvoch miliónov „umelých chuťových pohárikov,“ ktoré sú približne 500 krát menšie ako tie ľudské. Zariadenie je vďaka nim schopné rozoznať rôzne druhy tekutín a tiež ukladať už „ochutnané“ záznamy – podobne ako to robia reálne jazyky. 

Vedci testovali svoje zariadenie na siedmych rôznych whisky (ako inak, keďže pochádzajú zo Škótska), 40% vodke, etanole vo vode a tiež vode. Zistili, že pre každú whisky zaznamenalo o niečo odlišný vzor, vďaka čomu od seba dokázalo odlíšiť rôzne značky alkoholu, ale dokonca aj vek. „Umelý jazyk“ napríklad rozoznal 18 ročnú whisky Glenfiddich od 12 ročnej.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio