Mobil.sk Mobil.sk

Známa aplikácia so 100 miliónmi stiahnutí má v sebe vírus! Ak ju máte v smartfóne, odinštalujte ju!
zdroj: pexels.com

Známa aplikácia so 100 miliónmi stiahnutí má v sebe vírus! Ak ju máte v smartfóne, odinštalujte ju!

Google neustále pracuje na tom, aby sa do jeho obchodu s aplikáciami dostávalo čo najmenej škodlivého obsahu. Vďaka špeciálnym softvérom, ktoré poháňa umelá inteligencia, sa im podarí stiahnuť až 99% aplikácií s nevhodným obsahom ešte pred tým, ako sa k nim ktokoľvek dostane. Bohužiaľ, občas sa aj napriek tomu stane, že takéto aplikácie do Obchodu Play preniknú.

Takýmto príkladom je aplikácia s názvom CamScanner, ktorá slúži na skenovanie dokumentov a ich prevod na text. Bezpečnostní experti z Kasperky Lab upozornili, že sa v nej nachádza malware. Aplikácia môže svojim užívateľom zobrazovať nevhodné reklamy a zaregistrovať ich nevedomky k predplatnému, kvôli ktorému z nich vysaje peniaze.

Najväčším problémom je, že nejde o žiadnu neznámu aplikáciu. V Obchode Play sa nachádzala takmer 10 rokov a za ten čas si ju stiahlo viac ako 100 miliónov užívateľov. Výskumníci si všimli, že po novej aktualizácií z júna s ňou niečo nebolo v poriadku a po hlbšom skúmaní objavili škodlivý mallware. V predchádzajúcich verziách ho ale nenašli.

zdroj: pexels.com

Ako hovoria sami výskumníci, to najznepokojivejšie je, že ide o zdanlivo spoľahlivú aplikáciu, ktorá bola dlhé roky v poriadku a užívatelia jej dôverovali. Svedčí o tom počet stiahnutí aj množstvo pozitívnych recenzií. Aj takáto appka sa však môže s postupom času stať nebezpečnou a Google by mal byť pri kontrole obozretnejší. 

Appka CamScanner bola po upozornení od výskumníkov stiahnutý z Obchodu Play. To znamená, že ďalší užívatelia si ju už nemôžu nainštalovať. Všetci, ktorí si aplikáciu stiahli ešte predtým a aktualizovala sa im na najnovšiu verziu, sú ale ohrození. Pokiaľ ju teda máte v svojom smartfóne, mali by ste ju okamžite odinštalovať!

zdroj: bgr.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Fun rádio