Mobil.sk Mobil.sk

FairPhone 3: Nový ekologický smartfón pre ľudí, ktorým záleží na planéte
zdroj: Fairphone

FairPhone 3: Nový ekologický smartfón pre ľudí, ktorým záleží na planéte

Smartfóny, tak ako iná elektronika, nepatrí medzi práve najekologickejšie produkty. Ich súčiastky, ako aj spôsob výroby prispievajú k ničeniu našej planéty a to aj napriek tomu, že mnohí výrobcovia už dnes majú vlastné programy na ich recykláciu.

Pokiaľ vám osud planéty nie je ľahostajný a nechcete našu planétu zaťažovať kupovaním neekologickej elektroniky, je smartfón s názvom Fairphone 3 tým správnym pre vás. Ide o nástupcu mobilu Fairphone 2, ktorý bol predstavený ešte v roku 2016 a jeho hlavným cieľom je priniesť mobil s čo najmenšou ekologickou stopou.

Výrobca sľubuje, že Fairphone 3 bol poskladaný z komponentov, ktoré neškodia našej planéte a s etickými podmienkami pre zamestnancov. Navyše, aby ste mobil nemuseli tak často striedať, je veľmi jednoduché ho opraviť.

Fairphone 3 je jednoduché rozložiť a následne zložiť naspäť | zdroj: Fairphone

Výmenu jednotlivých komponentov, vrátane batérie, by mal zvládnuť aj začiatočník. Predchádzajúca generácia Fairphone 2 dokonca získala skóre 10/10 v možnosti opráv od portálu iFixit. Len pre porovnanie, iPhone XS získal v tomto teste len 6/10.

Na druhej strane sa s iPhonom nemôže porovnávať z hľadiska vnútorných parametrov. Mobil je vybavený 5,7 palcovým LCD dipslejom a poháňa ho procesor Snapdragon 632. Vnútorná pamäť je 64GB a nájdete v ňom nainštalovaný najnovší Android 9. Predná kamera má 8MP a zadná 12MP.

zdroj: Fairphone

Zaujímavé je, že výrobca k mobilu nepribalil žiadny nabíjací kábel ani slúchadlá. Snaží sa totiž znížiť odpad z elektroniky a vychádza z toho, že veľká časť budúcich majiteľov doma nabíjačku aj slúchadlá má. Fairphone 3 sa nabíja cez moderný USB-C port a má aj 3,5mm jack na slúchadlá.

Etická výroba a ekologický prístup spoločnosti sa podpísal aj na jeho cene. Smartfón sa začne predávať od konca septembra za 450 eur. To je cena, za ktorú môžete mať staršiu generáciu vlajkovej lodi z Číny alebo vyššiu strednú triedu od ktoréhokoľvek výrobcu. Na druhej strane, ak nám záleží na našej planéte, nemali by sme na nej šetriť.

zdroj: FairPhone | Youtube
zdroj: https://mashable.com/article/fairphone-earth-friendly-iphone-challenger/?europe=true https://shop.fairphone.com/en/

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Fun rádio